Šumava

V jižní části České republiky, na hranicích mezi Německem a Rakouskem, se nachází jedna z nejnavštěvovanějších oblastí, úchvatná Šumava. Tato oblast byla v roce 1963 vyhlášena jako Chráněná krajinná oblast Šumava a o několik let později, v roce 1991, byl z nejdůležitějšího území vytvořen Národní park Šumava. O celosvětovém významu svědčí i fakt, že Šumava byla v roce 1990 zvolena mezinárodní organizací UNESCO biosférickou rezervací. Šumava patří mezi nejstarší pohoří v celé Evropě.

Celá Šumava se dělí na čtyři geomorfologické celky, a to na Šumavu, Šumavské podhůří, Novohradské hory a Novohradské podhůří. Známý je i Český les, horské pásmo, která na Šumavu navazuje ze severozápadní strany. Šumava se rozkládá na území dvou krajů, a to Jihočeského a Plzeňského.

Díky téměř všude přítomnému lesu se Šumavě někdy přezdívá Zelené srdce Evropy. Jedná se o jeden z největších souvislých komplexů lesa v celé střední Evropě. Nachází se zde dva národní parky, NP Šumava a NP Bavorský les, který se ovšem nenachází v české části Šumavy, ale v té německé. V Německu leží také nejvyšší hora celého pohoří, Velký Javor.

Šumavu navštíví každý rok velké množství turistů nejen z ČR, ale z různých částí Evropy. Tato oblast je jedinečná nejen v letních měsících, ale především v zimním období. Šumava je totiž rájem všech milovníků zimních sportů. Zdejší lyžařská střediska se postupně modernizovali, takže na vás čekají dobře upravené sjezdové i běžecké tratě a nové lanovky. Dále se v nich nachází i lyžařské školy, ski servisy i půjčovny lyží. Vybírat můžete jak z velkých středisek, tak z menších, které jsou vhodné především pro trávení rodinné dovolené.

Šumava je velmi dobře přístupná všemi možnými dopravními prostředky. Bez problémů se sem dostanete nejen autobusem, vlakem i osobním automobilem. Pokud jedete vlastním autem, máte výhodu v tom, že se bez problému dostanete z jedno místa na druhé. Jediným problémem může být parkování. Díky tomu, že na Šumavu míří už řadu let mnoho turistů jak z České republiky, tak ze zahraničí, vybudovala se zde hodně široká nabídka různých ubytovacích zařízení, od hotelů přes penziony až po ubytování v soukromí ve venkovských domech. Pronajmout si také můžete chatu nebo chalupu.

Nejvýznamnější místa na Šumavě tvoří samozřejmě různé přírodní úkazy, kam patří například rašeliniště, ledovcová jezera a mnohé významné vrcholy a hory. Překrásným výletem je také cesta k pramenu řeky Vltavy nebo do Boubínského pralesu. Další řeky, které na Šumavě pramení, jsou také Otava, Volyňka a Úhlava. Překrásné jsou i místní vodopády. K nejvýznamnějším jezerům na Šumavě patří Plešné, Černé a Čertovo jezero. Vydat se můžete také na nejvyšší horu Šumavy na české straně, na vrchol Plechý. Pokud zatoužíte po historických památkách, vydejte se do některého jihočeského města, například do Českých Budějovic nebo do Českého Krumlova.

Ubytování na Šumavě

Šumava patří už mnoho let k nejatraktivnějším oblastem České republiky, kam jezdí každý rok mnoho turistů také ze zahraničí, aby zde strávili svoji letní, či zimní dovolenou. Než se sem ale vydáte, nezapomeňte si dopředu zajistit ubytování v některém místním hotelu, penzionu nebo horské chatě či chalupě.

Klasickou formou ubytování představují hotely, kterých zde najdete opravdu mnoho. Vybírat můžete jak z luxusních hotelů, které svým klientům nabízí skutečný komfort, tak z hotelů střední kategorie. Tyto hotely sice svým návštěvníkům nenabízí žádný luxus, ale méně nároční turisté zde naleznou vše, co budou během svého pobytu na Šumavě potřebovat. Zastoupeny jsou zde i hotely nižší kategorie.

Kromě hotelů se můžete také ubytovat v některém místním penzionu. Jedná se o ubytovací zařízení, které je velmi podobné hotelu, jen jeho kapacita je poměrně hodně omezená. Za pokoj přitom zaplatíte asi 1 000Kč na osobu za noc, což je podobná cena, kterou byste zaplatili v hotelu se třemi hvězdičkami. Pronajmout si můžete také apartmán, který vás během hlavní sezóny přijde asi na 2 000Kč za noc. Kromě termínu, kdy se zde chystáte ubytovat, se cena odvíjí také od lokace daného ubytovacího zařízení.

Pokud toužíte po ubytování v soukromí, můžete jako formu ubytování zvolit například venkovský dům. Tento typ ubytování je vhodný především pro rodiny s dětmi, které si zde mohou odpočinout v klidném prostředí. Na Šumavě se rovněž nachází také velmi oblíbené prázdninové areály nebo domy.

Stejně jako v dalších horských oblastech, i na Šumavě si můžete pronajmout některou horskou chatu či chalupu, která je situována v klidnější části Šumavy. Vybírat můžete jak ze starších chalup, tak z nově postavených chat, jejichž součástí někdy mohou být také bazény. Tento způsob ubytování uvítají především milovníci přírody.

CHKO a Národní park Šumava

Chráněná krajinná oblast Šumava, která se rozprostírá na ploše 1 630 km2, vznikla v roce 1963, ale snahy o ochranu tohoto území byly už dříve. Jako první byla chráněna dvě zdejší jezera, a to Černé a Čertovo jezero. K tomu došlo v roce 1911. Další krok proběhl v roce 1933, kdy zde byla vyhlášena první přírodní rezervace. O jedinečnosti tohoto území svědčí i fakt, že Šumavu prohlásila mezinárodní organizace UNESCO v roce 1990 biosférickou rezervací.

Uvnitř CHKO vznikl v roce 1991 Národní park Šumava, kde platí zvláštní režim ochrany přírody. Ze čtyř národních parků, nacházejících se na území České republiky, je právě NP Šumava tím největším. Nachází se zde asi 24 státních přírodních rezervací. Území, na kterém se rozprostírá Národní park, byl vybrán jakožto nejcennější část Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Národní park Šumava je rozdělen do tří základních zón. V I. zóně se nachází nejvýznamnější území s přirozenými ekosystémy jako jsou mokřady, vrchovištní rašeliny. Příroda v této zóně nesmí být ovlivňována člověkem. Pohybovat se zde můžete jen po označených trasách. II. zóna, řízená přírodní, v sobě zahrnuje ekosystémy s různým stupněm skladby a stavu porostů. Takže kromě původních porostů zde najdete také pozměněné a geneticky nevhodné porosty. Hlavním cílem činností, které ve druhé zóně probíhají, je udržení přírodní rovnováhy. Ve III. zóně se nachází příroda, která byla do značné míry proměněna člověkem. Je využívána především pro trvalé bydlení, služby, turistiku a zemědělství.

Po celém území Šumavy se nachází informační střediska, kde získáte všechny potřebné informace nejen o zdejší přírodě, ale také o kulturních a technických památkách v okolí a osobnostech, které jsou se zdejším krajem spjaty. Budete-li mít zájem, můžete si zde zakoupit také různé informační materiály, průvodce a mapy.

Lyžování na Šumavě

Šumava patří mezi místa, kam můžete vyrazit jak v letních měsících, kdy můžete obdivovat místní unikátní přírodu, tak v zimním období, kdy zde panují vynikající podmínky pro lyžování.

K nejnavštěvovanějším zimním střediskům na Šumavě patří Špičák, který naleznete blízko německých hranic u Železné Rudy. Jedná se o moderní areál, kde se kromě lyžařských sjezdových tratí, kam se dostanete čtyř sedačkovou lanovkou, také nachází téměř půl kilometrový snowpark určený především pro snowboardisty, a také vlek pro děti. Na prvotřídní úrovni jsou i místní služby a proto se toto středisko řadí mezi nejlepší na Šumavě.

Dalším známým a oblíbeným střediskem je také Zadov. Vyrazit sem mohou jak zkušení lyžaři, tak naprostí začátečníci, kteří na lyžích nikdy předtím nestáli. Tento areál se nachází asi 15 kilometrů od města Vimperk. Jestli míříte na Šumavu s malými dětmi, je pro vás ideálním místem pro trávení dovolené, skiareál Kašperské hory. Zde na vás čekají sjezdovky dlouhé od 200 až po 600 metrů, které se podle obtížnosti řadí mezi ty méně náročné. Rodiny s dětmi mohou vyrazit také do menšího areálu Na Kubově Huti, kde se nachází méně náročné sjezdové tratě.

U návštěvníků je také velmi oblíbené lyžarské středisko na Kramolíně nacházející se ve vesnici Lipno. Jedná se o větší areál, jehož celková délka tratí je asi 7,5 kilometrů. Vyrazit do něj mohou i rodiny s dětmi, na které je areál dobře připravený, nachází se zde například lyžařská škola nebo dětský Foxpark. Využít můžete také služeb nabízející hlídání dětí. Kromě toho se zde nachází i dlouhé běžecké tratě a využít můžete také možnosti nočního lyžování.

Jestliže dáváte přednost běžeckým tratím před sjezdovkami, určitě se vydejte do oblasti Březník, která je vyhledávanou oblastí nejen v zimě, ale také v létě. Další oblíbené bežecké tratě nabízí i lyžařské střediska Borová Lada, Modrava nebo Kvilda.

Památky a zajímavosti na Šumavě

Šumava, to je především unikátní překrásná příroda, kde se nachází různé přírodní zajímavosti, rostou chráněné rostliny a žijí vzácní živočichové. Významné postavení zaujímají Šumavské slatě, neboli rašeliniště či blata, která vznikla před 9 až 10 tisíci lety. Nejvýznamnější šumavská rašeliniště jsou Mrtvý Luh, Jezerní slať, Tříjezerní slať a Chalupská slať.

Šumava je rovněž známá svými ledovcovými jezery, které vznikly, když tající ledovce, které pokrývali šumavská úbočí, před sebou tlačily kámen a štěrk, čímž vznikly morény, neboli hráze, které zadržely vodu z tajícího ledu. K nejkrásnějším jezerům patří bezesporu Černé jezero, které je zároveň i největším a nejhlubším na Šumavě. Dalšími důležitými jezery jsou i Plešné jezero, Malé a Velké Javorské jezero nebo Čertovo jezero. Šumava se ale do podvědomí mnoha lidí zapsala také díky tomu, že zde pramení jedna z nejdelších českých řek, Vltava.

Šumava je také oblíbeným cílem všech milovníků zimních sportů. Nejvyšším vrcholem v české části Šumavy je Plechý, na jehož úpatí se nachází ledovcové Plešné jezero. Největší horou pohoří je ale Velký Javor, který leží v německé části. Dalšími významnými vrchy, kam míří každou zimu tisíce turistů, jsou Smrčina, Pancíř, Ostrý, Špičák nebo Knížecí Stolec.

K dalším zajímavým místům, kam se můžete vydat, patří jistě i Boubínský prales. Jde vlastně o část území, které je ponecháno vlastnímu osudu. Nachází se zde například několik stromů, jejichž stáří se odhaduje na více jak 400 let a dosahují úctyhodné výšky 50 metrů. Nejvyšším vodopádem je zde Bílá strž, který se nachází na Bílém potoce.

Na výlet se můžete také vydat například do Královského hvozdu, Sněžné jámy, k vodopádům na Sekerském potoce, do Luzenského údolí, které patří k nejdeštivějším územím v republice nebo do Povydří, které patří k nejkrásnějším oblastem Šumavy. Dalším oblíbeným místem je také Březník.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?