Chalkidiki

Chalkidiki patří k oblíbeným turistickým destinacím, jež se nachází v severní části Řecka. Tento poloostrov je tvořen třemi prstovitými výběžky vybíhajícími z pevniny do Egejského moře. Výběžky velmi připomínají Poseidonův trojzudbec, odkud také pochází označení tohoto ostrova.

Jedná se o řeckou oblast, která je opředená starobylými mýty a báji. Jedna se týká právě zmíněného trojzubce. Ten byl totiž nejen zbraní, ale i nástrojem síly samotného boha všech moří Poseidona. Mýtus říká, že když začali Poseidona a ostatní olympijské bohy ohrožovat Titáni, vrhl po nich Poseidon svůj trojzubec. A tak podle legendy vznikl poloostrov Chalkidiki.

Podle vědců byl tento poloostrov osídlen již před více než 200 tisíci lety. Vystřídalo se zde velké množství národů, jako například Římané, Řekové, Babyloňané a také Turci. V 8. století před naším letopočtem osídlili toho území Chalkidiňci z Eiboia, podle kterých dostal poloostrov svoje jméno. Do roku 1912 patřily Chalkidiki Turkům, od tohoto roku pak patřilo toto oblíbené letovisko Řecku.

Veškerý turistický ruch se soustředí do dvou „prstů“. Jde o výběžky Kassanda a Sithonie. Nejvýchodnější výběžek Athos je postvátný a patří mnichům. Nejjižnější Kassanda je rušnější a živější. Přes den lidi lákají krásné a dlouhé pláže, večer se pak mohou pobavit v některém z místních nočních barů. Výběžek Sithonie, který leží mezi Kassandou a Athosem, je o poznání klidnější. Lidé sem jezdí především obdivovat krásnou přírodu. Co se týká komfortu, ten je tady skromnější, než ve vedlejší Kassandře. Najdete zde tedy více klidu a soukromí.

Na poloostrově Athos se nalézá autonomní mnišský stát „Svatá Hora“. Právě zde se podle tradice zjevila Panna Marie. Místo bylo prohlášeno za svaté a od té doby sem nesmí vstupovat ženy. Tento zákaz platí dodnes a i muži si před vstupem na toto svaté místo musí vyřídit celou řadu různých povolení. Pokud se nechcete zdržovat formalitami, můžete se vydat na výlet lodí kolem poloostrova. Z lodní paluby se pak můžete vidět kláštery mnichů, které byste jinak vidět nemohli.

Lidé jezdí na dovolenou na tento poloostrov zejména odpočívat. Mnoho místních pláží bylo ohodnoceno za kvalitu modrou vlajkou Evropské unie. Obecně jsou zdejší pláže považovány za ty, které turistům nabízí nejlepší komfort a kvalitu. Na plážích si můžete zapůjčit lehátka a také slunečníky. Také si můžete vyzkoušet některý z nabízených vodních sportů.

Na Chalkidiki se nejrychleji dostanete letecky. Letadlo přistává na letišti v Soluni. Odtud jezdí na autobusové nádraží autobusy městské hromadné dopravy. Zde dálkové autobusy zajišťují dopravu na jednotlivá rekreační střediska na daném poloostrově. Ubytovat se můžete v některém z hotelů, penzionů, apartmánů nebo si můžete pronajmout třeba chatu. Nabídka ubytovacích zařízení je opravdu rozmanitá, napříč všemi kategoriemi. Bydlení si můžete najít přímo na pláži nebo v její blízkosti.

Doprava a ubytování

Řecký poloostrov Chalkidiki se v posledních letech stává čím dál oblíbenější turistickou destinací. Nejlepší způsob, jak se na dovolenou dostat, je leteckou dopravou. Celá řada leteckých společností zajišťuje pravidelné lety do této lokality. Zejména pak v rušné letní sezóně. Vzdálenost z Prahy do Soluně je přibližně 1550 km a cesta letadlem trvá přibližně 2 hodiny. Ze Soluně do hlavního města Polygyrosu je to autem asi hodinu a půl cesty.

Po Chalkidiki se můžete pohybovat různými způsoby. Po celém poloostrově je zařízena autobusová doprava. Síť autobusových linek je poměrně hustá a téměř všechny vesnice jsou poměrně dobře dosažitelné. Nejvíce autobusů míří na velmi oblíbený poloostrov Kassandra. Pokud se nechcete mačkat v autobuse, můžete si pronajmout osobní automobil nebo motorku. Dávejte si ovšem pozor. Prašné cesty na Chalkidiki nepatří zrovna mezi ty nejkvalitnější a nejsou vždy dobře značené.

Cestovní kanceláře nebo i místní cestovní agentury nabízí celou řadu výletů lodí nebo projížděk po pobřeží. Za výlet rozhodně stojí projížďka lodí podél pobřeží poloostrova Athos, kam se běžně lidé nedostanou.

Na poloostrově Chalkidiki najdete velké množství ubytovacích zařízení různých kategoriích. Turisté si ovšem vybírají hotely se třemi a více hvězdičkami, čemuž také odpovídá kvalita poskytovaných služeb. Kromě ubytování v hotelovém apartmánu si můžete pronajmout některý z rekreačních domků, kde budete mít více soukromí.

K oblíbeným hotelům patří například Sani Beach Hotel, Sani Beach Club, Hanioti Palace, Danai Resort Hotel nebo třeba Porto Sani Village. Krásných hotelů s kvalitními službami je v tomto letovisku opravdu dostatek.

Soluň

Pokud si na své dovolené chcete udělat celodenní výlet, tak určitě zavítejte do Soluně. Ve většině zemí je toto město známé jako Thessaloniki nebo Tesalonikaa leží přibližně hodinu cesty od Polygyrosu. Soluň je druhým největším městem Řecka.

Město bylo založeno přibližně v roce 312 před naším letopočtem nedaleko historického města Therma. Město se rychle rostlo a ve 2. stol. před n. l. zde byly vybudovány hradby. Město bylo v minulosti součástí Makedonské, Římské a Osmanské říše. Krátce zde bylo vybudováno dokonce Soluňské království.

Toto významné město bylo v roce 1917 zničeno velkým požárem. Poté bylo přestavěno a obnoveno. To samé se opakovalo v roce 1978, kdy propuklo velké zemětřesení. V roce 1997 byla Soluň dokonce vyhlášena Evropským městem kultury.

Soluň má více jak 3 000 let starou historii, čemuž odpovídá také velké množství památek. Památky éry Římské říše, Byzantského období i Ottomanské nadvlády jsou k vidění snad na každém kroku.

Thessaloniki můžete navštívit jednu z největších dominant, kterou je Bílá věž. Jedná se o jednu z posledních obranných věží, které byly na tomto území dochované. Bílá věž pochází z přelomu 15. a 16. století. Tato věž byla postavena Benátčany v tureckých službách jako součást pevnosti, která měla chránit Turky dobyté území.

Bílá věž se tak stala symbolem tureckého útlaku, které vyvrcholilo v roce 1826. Právě v tomto roce byli popraveni všichni odpůrci turecké nadvlády. Na základě tohoto činu začala být věž označována jako „Krvavá“.

Jakmile byla Soluň připojena k Řeckému království, ke kterému došlo na počátku 20. století, obyvatalé města natřeli věž vápnem na bílo a od té doby byla věž přejmenována na Bílou. Dnes slouží věž zejména jako výstavní prostor a je také oblíbenou vyhlídkovou plošinou, ze které se můžete podívat na celý Soluňský přístav a jeho okolí.

Turistická střediska

Čeští turisté jezdí na Chalkidiki zejména do těchto středisek: Afitos, Fourka, Gerakini, Hanioti, Kallithea, Kriopigi, Nea Iraklia, Nea Moudania,Nea Vrasna, Neos Marmaras, Ouranoupolis, Pefkochori, Polichrono, Porto Carras, Posidi, Sani, Sarti, Sithonia, Toroni a Stavros.

První ze zmíněných středisek Afitos se nachází na severovýchodě poloostrova výběžku Kassanda. Toto středisko je ideální k procházkám i k relaxaci u moře. Jelikož patří k oblíbeným turistickým cílům, snaží se Afitos zachovat svůj původní charakter. Rekreační středisko Fourka leží na západním pobřeží poloostrovního výběžku Chalkidiki. Toto středisko patří ke klidnějším, méně rušným letoviskům na poloostrově. Pláže jsou zde písčité a jemné, tedy ideální na lenošení a opalování. Pokud vás opalování omrzí, můžete se vydat na průzkum vesnice a blízkého okolí.

Dalším střediskem je letovisko Gerakini, které se rozprostírá na půli cesty mezi Kassandrou a Sithonií. Jedná se o klidný resort s pěknými plážemi a čistým mořem. Je proto vhodnou volbou ke strávení příjemné dovolené s rodinou. Oblíbeným střediskem je malá vesnička Hanioti, která svým návštěvníkům nabízí především relaxaci a odpočinek. Svým zaměřením je určena zejména rodinám s malými dětmi. Oblíbené jsou zejména místní pláže, které mají bílý písečný povrch. Vstup do moře je zde pozvolný a poskytuje ideální brouzdaliště pro malé děti. Pro aktivnější jsou připraveny různé vodní sporty.

Přibližně 50 kilometrů od Polygyrosu se rozprostírá živé letovisko Kallithea. Můžeme říci, že se jedná o nejvíce navštěvované středisko, protože není jen určeno pro rodiny s dětmi, ale skutečně pro všechny. Na plážích můžete relaxovat a odpočinout si, ve vodě si zadovávět a večer si užít pořádnou zábavu v některém z nočních barů. Další oblíbené letovisko nese název Kriopigi. V překladu to znamená „Studený pramen“. A toto jméno získal skutečně po vytékajícím pramenu, a to ve střední části výběžku Kassanda.

Letovisko Nea Iraklia najdete na západním pobřeží ostrova. Jde o velmi malebnou rybářskou vesničku, jež disponuje krásnými písečnými plážemi. Nea Moudania je moderní středisko, které najdete asi 30 km od Polygyrosu. Jde o velmi oblíbné letovisko, které ročně přivítá tisíce zahraničních turistů.

Přístavní městečko Ouranopolis patří k nejvíce navštěvovaným střediskům. Dominantou této vesnice je strážní věž Prosfórion nedaleko přístavu. Tato věž dnes patří k nejlépe zachovaným strážním věžím, které na Chalkidiki můžete vidět. Polichrono je další oblíbeným místem turistů, kde strávit příjemnou dovolenou. Toto město ovšem v minulosti postihlo mnoho smutných období. Město bylo několikrát zničeno, ať už rukou nepřátel nebo živelnými požáry. Vždy se však postavilo znovu na nohy. Dnes tak město láká turisty nejen krásnou přírodou, ale i zajímavou historií a památkami.

Letovisko Porto Carras, které se rozprostírá v Sithonii, vyhledávají zejména lidé, kteří milují zábavu. Najdete zde obří luxusní hotelový komplex, spoustu bazénů, hřišť na provozování různých sportů a také řadu noční podniků a barů. Turistická destinace Posidi leží na západním pobřeží poloostrova Kassandra. Největší dominantou, kterou zde můžete vidět, je maják, který pochází z roku 1864.

Přibližně 50 km od hlavního města Polygyros najdete letovisko Sani, které se můžet pochlubit především několika kilometrovou písečnou pláží, jež je lemována linií jehličnatých stromů. Pláže jsou zde opravdu krásné, o čemž svědčí také ocenění „modrou vlajkou“ Evropské unie. Na samém „hrotu“ prostředního Poseidonova trojzubce, tedy na Sithonii, leží rekreační středisko Sarti. Ve středisku najdete řadu taveren, restaurací i barů. Můžete se zde občerstvit a pobavit při živé hudbě nebo tanci.

Další střediska jako Nea Potidea, Nea Vrasna, Neos Marmaras, Nikiti, Pefkochori, Prsakoudia, Sithonia, Siviris, Stavros, Toroni a Vrasna patří k dalším, turisty hojně navštěvovaným místům. Najdete zde moderní hotely, krásné, čisté pláže a azurové moře. Pro aktivnější typy jsou k dispozici vodní sporty nebo se můžete vydat na pěší turistiku po okolí.

Památky a zajímavosti

Poloostrov Chalkidiki se může pochlubit nejen čistými plážemi a krásnou přírodou, ale i velmi zajímavou historií, což dokládá spousta památek, které na své dovolené můžete shlédnout.

Ve vesnici Nea Fokea, která se rozprostírá v severozápadní části výběžku Kassandra, se do výšky vypíná byzantská věž z 15. století. Jde o velmi zajímavou kamennou stavbu s cimbuřím. Tato věž v minulosti sloužila k obraně obyvatel a vesnice před nájezdníky od moře. Dnes je hlavním symbolem této vesnice a také oblíbenou historickou atrakcí.

Na poloostrově se nalézá také spousta kostelů a klášterů. Nejznámější kláštěry naleznete na poloostrůvku Athos. Velká škoda je, že se do těchto staveb dostane jen málokdo. Ovšem i zvenčí se je na co dívat. Na tomto poloostrově můžete obdivovat i další památky. V tom nejzazším místě poloostrova, kam mohou ještě vstoupi i ženy, leží městečko Ouranopolis. Zde na pláži se vypíná Prosforiova věž neboli Prosforion, která byla postavena ve 14. století mnichy. Právě tato stavba patří k jednomu z významných symbolů poloostrova. Stejně jako jiné věže, i Prosforion měl sloužit k ochraně města před nepřáteli. Během několika staletí byla věž několikrát přestavována a několikrát změnila svoji podobu. Velkou ránou bylo zemětřesení v 19. století, které věž významně poničilo. Během několika let však stavba byla zrekonstruována a dnes patří k největším věžím na poloostrově.

Velmi krásné jsou také přírodní zajímavosti, kterým je i jeskynní útvar nazývaný Petralona. Tuto jeskyni najdete ve výšce 300 metrů nad mořem v oblasti hory Katsika, které se nachází nedaleko hlavního města Polygyros. Právě v této jeskyni byly nalezeny pozůstatky dávných předků ostovanů z doby kamenné. Většina nalezených exemplářů je k vidění ve zdejším Antropologickém muzeu.

Za shlédnutí stojí také malé jezero Polychrono, které se rozprostírá v západní části výběžku Kassandra. Toto jezero je známé především tím, že zde žije specifický druh vodní želvy. Kolem jezera se nachází krásný les, který je vhodný pro pěší turistiku.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?