Istanbul

Istanbul (Turecko)

Istanbul je nejznámější turecké město, které se rozkládá mezi dvěma kontinenty, Evropou a Asií. Odděleny jsou od sebe Bosporskou úžinou, která spojuje Černé a Marmarské moře. Istanbul někteří lidé mylně považují za hlavní město celého Turecka. Tím je ale Ankara, zvolená reformátorem Atatürkem, kterému se Istanbul zdál příliš kosmopolitní. Istanbul je ovšem největším tureckým městem, ve kterém žije bezmála 13 milionů obyvatel.

Z původně malé osady, která byla známá jako Byzantion, se stalo hlavní centrum východořímské říše. V té době ji ale Konstantin I. Veliký nechal přejmenovat nejprve na Nova Roma, a později na Konstantinopol či Konstantinopolis. Město se stalo sídlem řecké kultury a pravoslavné církve. Istanbul je také známý jako Cařihrad, a to z doby, kdy se stal nejdůležitějším městem Byzantské říše. V té době se z tohoto města stalo hlavní centrum obchodu a kultury.

Moderním městem se Istanbul stal už na konci 19. století, kdy se město mohlo pochlubit podzemní i tramvajovou dráhou. S ostatními městy v Evropě bylo už v té době spojeno železničními tratěmi. V dnešní době je Istanbul kosmopolitním městem, kde spolu muslimové, židé i křesťané žijí spokojeně vedle sebe.

Během dovolené v Istanbulu se můžete těšit nejen na úchvatné památky, ale také na nakupování, na kouzelné malé čajovny i na malebné uličky. Většina turistů míří hlavně do evropské části města, kde se nacházejí nejvýznamnější památky z doby byzantské. Pokud ale budete mít chuť a příležitost, můžete se vydat na menší výlet do sousední Asie. I proto se Istanbulu někdy přezdívá Brána Orientu.

Do tohoto nádherného tureckého města se bez větších problémů můžete dostat všemi možnými dopravními prostředky. Nejrychlejším způsobem je samozřejmě využití letecké dopravy. Cesta po silnici nebo železnici vám zabere nejvíce času, ale tyto způsoby cestování jsou zároveň i nejlevnější. Ubytovat se můžete jak v levnějších, tak luxusnějších ubytovacích zařízeních. Nejčastěji se ale setkáte s tří a čtyř hvězdičkovými hotely.

Nejkrásnější a nejvýznamnější památky v Istanbulu se nachází poměrně blízko sebe. Oblasti, kde je největší koncentrace památek, se říká Sultanahmet nebo někdy také Starý Istanbul. Od roku 1985 je tato část města zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V této lokalitě se nachází i dvě nejvýznamnější istanbulské stavby, chrám Hagia Sophia a Modrá mešita. Za vidění stojí i Konstantinův sloup nebo Archeologické muzeum. Pokud rádi nakupujete, určitě musíte zajít do Velkého bazaru, kde sežehnete úplně všechno, od potravin přes koberce až po různé šperky.

Istanbul je velmi oblíbenou turistickou destinací, kam míří velký počet turistů, například v rámci oblíbených víkendových zájezdů. Během prodlouženého víkendu stihnete poznat ty nejkrásnější zdejší památky, ale také místní kulturu

Ubytování v Istanbulu

Istanbul nabízí velmi širokou nabídku různých typů ubytovacích zařízení přímo v centru, za které ale samozřejmě zaplatíte o něco víc, než kdybyste se ubytovali na okraji města.

Pokud si chcete během dovolené v Istanbulu užít trochu luxusu, ubytujte se v hotelu, který je tak výjimečný, že je zařazen do speciální kategorie. Jedná se o hotel Pera Palace, který se nachází v budově postavené v roce 1895, a který byl původně postaven pro cestující Orient Expressu. Tento hotel je zajímavý i svojí architekturou, ve které se mísí prvky neoklasického, secesního a orientálního stylu. Rezervace dvojlůžkového pokoje na jednu noc vás přijde na něco málo přes 5 000 Kč.

Kromě tohoto hotelu najdete ve městě také řadu hotelů patřících do některého světového hotelového řetězce. Ubytovat se tak můžete například v hotelu Four Seasons, Hilton nebo třeba Kempinski. Připravte si ale pořádný obnos, protože jedna noc ve dvojlůžkovém pokoji vás může přijít od 5 000 Kč až po 40 000Kč. Tyto luxusní hotely najdete na břehu evropské části Bosporské úžiny.

Jestliže vám ale stačí skromnější ubytování, můžete si zvolit kterýkoliv tří hvězdičkový hotel, kterých se po celém městě nachází velké množství. Tento typ hotelu také nejčastěji nabízejí cestovní kanceláře, pořádající zájezdy do tohoto kouzelného města. Za ubytování ve tří hvězdičkovém hotelu ve dvojlůžkovém pokoji zaplatíte okolo 2 500 Kč za noc.

Hotely samozřejmě nejsou jediným typem ubytovacího zařízení, se kterým se v Istanbulu můžete setkat. Asi nejméně zaplatíte za ubytování v hostelu, kde vás jedna noc v pokoji s palandou a s dalšími spolunocležníky vyjde třeba jen na 400 Kč. Hostely najdete například v okolí Taksimského náměstí nebo okolo Sultanahmet.

Zvolíte-li si jako ubytování některý levnější typ ubytovacího zařízení, nezapomeňte při sjednávání ceny smlouvat. Ve větších a vyhlášených hotelech to samozřejmě není možné.

Doprava do Istanbulu

Nejrychleji se do Istanbulu dostanete samozřejmě pomocí letecké dopravy. Pokud si včasně zarezervujete letenku, můžete za ni zaplatit okolo 6 000Kč. Toto město disponuje hned dvěma letišti. V evropské části města se nachází mezinárodní letiště Atatürk, do kterého míří všechny evropské letecké aerolinie, včetně ČSA. Z pražského letiště Václava Havla se na toto letiště dostanete asi za 150 minut. V asijské části města se nachází nově postavené malé letiště Sabina Gokcen, které by se ale mělo v budoucnu ještě rozšířit. Pro cestu z letiště můžete využít například soukromé shuttle busy.

Do Istanbulu míří i mimo sezónu autobusy od různých společností. Tímto způsobem se z Prahy do Istanbulu dostanete asi za 35 hodin a za zpáteční jízdenku zaplatíte okolo 4 000Kč. Samozřejmě záleží na tom, kterou trasou pojedete a s jakou společností budete cestovat.

Okolo 5 000Kč vás vyjde jízdenka, pokud se rozhodnete cestovat do Istanbulu vlakem. Tento způsob dopravy je také časově nejnáročnější, zabere okolo 40 hodin. Pokud ale chcete zažít něco jedinečného, můžete se do Istanbulu vydat také Orient Expressem. Počítejte ale s tím, že se vám cena za dopravu o hodně prodraží.

V neposlední řadě se do Istanbulu můžete vydat také osobním automobilem. Připravte se pak na cestování, při kterém budete muset zdolat okolo 2 000 km dlouhou cestu. Nejlepší je zvolit trasu přes Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.

Co se týče dopravy v samotném Istanbulu, nejvýhodnější je rozhodně využití zdejšího metra, které zde v roce 1835 postavili Francouzi. Vzhledem k tomu, že Istanbul leží mezi dvěma kontinenty, které jsou od sebe rozděleny mořem, je často využívaným dopravním prostředkem také lodní doprava.

Památky v Istanbulu

Istanbul se mimo jiné může pochlubit také celou řadou zajímavých a historicky velmi cenných památek, na které ve městě narazíte na každém kroku. K nejvýznamnějším památkám, které byste měli během své dovolené v Istanbulu navštívit, patří řada zajímavých mešit, různé paláce, muzea, ale také místní Bazary.

Tou nejznámější památkou v Istanbulu je katedrála Hagia Sophia neboli chrám Boží moudrosti. Kdysi to býval byzantský chrám, pak sloužil jako osmanská mešita. V dnešní době je Hagia Sophia především muzeum. Obdivovat v ní můžete jak křesťanské, tak muslimské prvky. Nejnavštěvovanějším místem v tomto chrámu je tzv. Plačící sloup, který podle legendy dokáže vyplnit vaše přání.

Další významnou památkou, která se stala symbolem města Istanbul, je mešita Sultan Ahmed, Modrá mešita. Poznáte ji podle šesti minaretů, které ji obklopují. Mějte vždy na paměti, že se jedná o funkční mešitu, kde se dodnes konají modlit. Turisté, kteří se chtějí do Modré mešity podívat, musí mít zakryté nohy, ruce a musí jít bez bot. V této památce si nezapomeňte prohlédnout posvátný černý kámen, který sem byl přivezen ze svatyně Kába v Mekce.

Kromě památek byste měli v Istanbulu navštívit také pověstné bazary. Jedním z nich je Velký bazar z 15. století, který naleznete v blízkosti Istanbulské university. Najdete zde veškeré zboží, které vás jen napadne. Hlavně zde nezapomeňte smlouvat.

Z paláců byste rozhodně neměli vynechat návštěvu Topkapi Sary, obrovnského sídla sultánů. Za shlédnutí jistě stojí například sultánský harém nebo klenotnice, kde je k vidění několi artefaktů spojených s prorokem Mohamedem. K dalším zajímavým místům patří také mešita Ortaköy, nádraží Haydarpasa, palác Dolmabahce nebo Konstantinův sloup. Za návštěvu stojí také archeologické muzeum, ve kterém můžete obdivovat například sochu Alexandra Velikého.

Eurovíkend v Istanbulu

Největší město Turecka je ideálním místem pro trávení stále více oblíbených víkendových zájezdů, kdy během tří až čtyř dnů poznáte celé město.

Istanbul je překrásné město, které je zvláštní tím, že se rozkládá na dvou kontinentech, v Evropě i v Asii. Tyto kontinenty jsou odděleny Bosporskou úžinou. Kromě památek je toto město rovněž známým a oblíbeným cílem všech milovníků nakupování. Zdejší bazary, především Velký a Egyptský bazar, jsou pověstné svou velikostí a širokou nabídkou různých druhů zboží. Nakupování je také jedním z hlavních cílů některých návštěvníků, kteří toto město navštíví v rámci eurovíkendového zájezdu.

Vydat se do této krásné a oblíbené metropole Turecka můžete jak prostřednictvím některé cestovní kanceláře, tak na vlastní pěst. Výhodou zájezdů přes cestovní kancelář je, že už nemusíte vůbec nic zařizovat. Stačí jen zaplatit a v dohodnutý den se dostavit na smluvené místo a odcestovat do vámi vybrané destinace.

Pokud jde o eurovíkend v Istanbulu, většinou se setkáte se zájezdy, které jsou zprostředkovávány leteckou dopravou. Co se týče ubytování, nejčastěji se nabízí tří a čtyř hvězdičkové hotely a stravování je zajištěno většinou pouze formou snídaně. Ceny za eurovíkend strávený v tomto kouzelném městě se pohybují okolo 14 000 Kč. Ty se samozřejmě liší podle počtu strávených dnů a podle zvoleného hotelu.

Během prodlouženého víkendu můžete navštívit všechny nejvýznamnější zdejší památky. Rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu katedrály Hagia Sofia nebo Modré mešity, dvou staveb, které se staly symboly tohoto krásného města. Za prohlídku rovněž stojí i nejstarší stavební dílo ve městě, Konstantinův sloup. Postaven byl okolo roku 330 při příležitosti povýšení Konstantinopole na hlavní město Římské říše. Překrásné jsou také místní paláce, zvláště palác Topkapi a palác Dolmahabce.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?