Švédsko
Švédsko leží na Skandinávském poloostrově, který sdílí společně se svými sousedy, s Norskem na západě a s Finskem na východě. Na jihu sousedí s Dánskem, se kterým je spojen tzv. Öresundským mostem. Z jihu je omýváno Baltským mořem a od Finska ho odděluje Botnický záliv. S Norskem tvoří přirozené hranice Skandinávské pohoří.
Více jak 15% švédského území se rozkládá za polárním kruhem. Podle povrchu by se Švédsko dalo rozdělit na tři části, hornatý Norrland, kopcovitou Svealand a rovinatý Götaland. V severní oblasti Švédska se nachází přes 90 tisíc jezer, zvětší části je porostlé hustými lesy. Těmi největšími jezery jsou zde Vänern a Vättern. Naopak jih země, kde je i počasí více přívětivé, je využíváno především pro zemědělské účely. Součástí Švédska jsou i mnohé ostrovy a ostrůvky, těmi největšími jsou Gotland a Öland.
Území, na kterém se dnes rozkládá Švédské království, bylo podle vykopávek obýváno už v době kamenné. Sice není přesně známo, kdy toto království vzniklo, ale historici pokládají za vznik Švédska spojení oblasti Svealand a Götaland pod jednoho panovníka, krále Erika VIII. Obyvatelům Švédska se od 9. do 12. století říkalo Vikingové. Byli to udatní válečníci, mořeplavci a dobyvatelé. Ve 12. století přijali Švédové křesťanství, což přispělo ke vzniku jednotného státu.
Roku 1389 se Norsko, Dánsko a Švédsko spojily do jedné monarchie, tzv. Kalmarské unie. Od této unie se Švédsko oddělilo v roce 1521, kdy Gustav Eriksson Vasa založil dědičnou monarchii. Od 17. století se tento stát zařadil mezi evropské velmoci. Novodobá historie je velmi pokojná. Švédsko se neúčastnilo žádné světové války, ani té studené. Není součástí žádné vojenské aliance, ale od roku 1995 je členem Evropské unie.
Státním zřízením je Švédsko konstituční a dědičná monarchie, která je u občanů velmi oblíbená. Svědčí o tom i fakt, že monarchie má podporu 70% Švédů. Současným králem je Jeho Veličenstvo Karel XVI. Gustav Folke Hubertus. Zákony vydává jednokomorový parlament a výkonnou moc má vláda v čele s ministerským předsedou. Oficiálními jazyky jsou zde švédština, dále finština a laponština.
Švédsko patří mezi státy s nejmenší kriminalitou. Neexistují zde žádná omezení ani zvláštní opatření. Pozor by si ale turisté měli dát v odlehlých a řídce obydlených oblastech, kde se může vyskytovat divoká zvěř. Proto je lepší se do těchto končin vydat s průvodcem a držet se vyznačených tras.
Turisté sem jezdí nejen za překrásnou přírodou a zajímavými památkami, ale také si tu užít aktivní dovolenou. Velmi oblíbená je například pěší turistika. Nejzajímavější trasy najdete samozřejmě v přírodních rezervacích. Dalšími oblíbenými sporty, pro které je místní krajina jak dělaná, jsou kanoistika, cykloturistika, rybaření, lyžování nebo třeba i golf.
Dovolená ve Švédsku
Švédské království, rozkládající se na Skandinávském poloostrově je zajímavé svou bohatou historií, po které v zemi zbyli různé památky přitahující pozornost turistů, kteří se rozhodli strávit v této zemi svou dovolenou.
Nejlepším obdobím, kdy se do Švédska vypravit, je v letních měsících, kdy jsou zde dny velmi dlouhé a panuje tu i teplé počasí. Pokud sem ale vyrazíte v zimě, máte šanci spatřit polární záři. Jelikož je Švédsko členem Evropské unie, stačí našim občanům k pobytu na tomto území pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz, vízum nepotřebují. Zažádat o povolení k pobytu si musíte jen v případě, že se chystáte pobýt v zemi více jak 3 měsíce.
Do Švédska se můžete dostat několika způsoby. Tou nejsnadnějším a nejrychlejší variantou je samozřejmě využití letecké dopravy. Z pražského letiště Václava Havla létají pravidelné spoje několikrát do týdne. Koupit letenku si můžete buď u společnosti ČSA nebo u Scandinavian Airlines, let trvá kolem 2 hodin.
Vydat se do Švédska můžete také železniční dopravou, počítejte ale s tím, že jízdenka je velmi drahá. Cesta autobusem může trvat 15, ale i 28 hodin, záleží na tom, kterou si vyberete společnost. Vyrazit také můžete prostřednictvím lodní dopravy. Trajekty vyráží například z německého Rostocku nebo Travemünde, z dánské Kodaně nebo estonského Tallinu.
Jestliže se rozhodnete vyrazit vlastním autem, budete potřebovat kromě obvyklých dokladů i potvrzení o pojištění vozidla. Z Dánska do Švédska se můžete dostat přes 16 km dlouhý most. Tento Öresundský most je po technické stránce velmi zajímavý. Visí totiž na lanech zavěšených na pilířích vysokých až 204 metrů nad mořem.
Svou dovolenou můžete prožít prohlídkami zajímavých měst a památek, procházkami po různých národních parcích nebo aktivně při provozování některého sportu. Například pro rybaření, cykloturistiku či kanoistiku jsou tu skvělé podmínky.
Ubytování a stravování ve Švédsku
V celém Švédsku se nachází celá řada ubytovacích a stravovacích zařízení, které jsou připraveny turistům trávícím zde svou dovolenou, poskytnout veškeré služby.
Švédsko patří mezi poměrně levné země, i pokud jde o ubytování. Vybírat můžete z různě zařízených hotelů, těch luxusních i těch skromnějších. Nejluxusnější ubytování ve Švédsku představují Grand hotel stojící naproti Královskému paláci ve Stockholmu a Victory Hotel v historické části tohoto hlavního města.
Levnější formy ubytovacích zařízení představují mládežnické ubytovny, penziony a kempy. Ubytování si ale zajistěte s dostatečným předstihem. Stejně jako v Norsku, i zde se můžete utábořit téměř kdekoliv, pokud se nebude jednat o pole a nebudete v blízkosti žádného domu. V přírodních rezervacích se dát také stanovat, ale ne déle jak dva dny. V celé rezervaci je zakázáno rozdělávat oheň.
O švédské kuchyni se obecně říká, že je pestrá, chutná a především zdravá. Oblíbeným kořením je ve Švédsku kopr, který se přidává téměř do každého jídla. Základními ingrediencemi jsou ve Švédsku samozřejmě ryby a dary moře, často se také setkáte se zvěřinou. Mezi tradiční jídla patří uzený slaneček, nasolené a vyuzené jehněčí „farfiol“ nebo marinovaný losos. K tomu se nejčastěji servírují brambory. Pověstné jsou také masové kuličky, podávané s brusinkovým želé, džemem nebo omáčkou. Ceny v restauracích jsou většinou předražené, lepší je tedy se najíst v samoobslužném baru nebo jídelně.
Všechny skandinávské země mají velmi v oblibě pití kávy, jinak tomu není ani ve Švédsku. Ochutnat můžete také džusy z místních lesních plodů nebo švédské pivo. Z alkoholických nápojů byste měli ochutnat místní pálenku z brambor Snaps nebo národní nápoj Akvavitt. Alkohol ovšem není ve Švédsku běžně k dostání. Koupíte ho jen ve specializovaných obchodech, kterým se říká Systembolaget.
Stockholm
Hlavním městem Švédského království je Stockholm, který leží na 14 ostrovech na pobřeží Baltského moře. Díky velkému množství vodních kanálů se mu někdy říká Benátky severu. Jedná se o obchodní, kulturní a samozřejmě i politické centrum celého státu. Své sídlo zde má švédský král, vláda i parlament.
Historie tohoto města se začala psát ve 13. století, kdy zde nechal bojovník Birger Jarl postavit pevnost, která se stala základem celého města. Význam Stockholmu od té doby nezadržitelně stoupal. V roce 1523 se vlády ujal dánský král ustav Vasa, který ze Stockholmu udělal hlavní město. Během 18. a 19. století se z města stává centrum vzdělanosti a umění. Z té doby také pochází i Královská akademie věd, která uděluje Nobelovu cenu. Od 19. století se město začalo rozšiřovat, vznikaly široké bulváry, nová předměstí i moderní čtvrti.
Až se budete procházet městem, neměli byste vynechat čtvrť Gamla Stan ležící na ostrově Stadsholmen, kde se nachází královský palác Kungliga Slottet. Královská rodina sídlí v renesančním zámku Drottningholm. Srdcem Stockholmu je nejstarší komplex budov Riddarholmskyrkan.
Vydat byste se měli také na ostrov Djurgarden, kde můžete obdivovat skansen z roku 1891 a muzeum lodi Vasa, která se potopila hned po slavnostním spuštění na vodu. Na radnici Stadshuset se každý rok vyhlašují Nobelovy ceny. Další zajímavou stavbou je katedrála Storkyrkan ze 13. století, kde se konají královské korunovace. V nejstarším kostele Riddarholms Church jsou pochováni téměř všichni členové královské rodiny. Zamířit byste měli také na místní dřevěný hřbitov Skogskyrkogården.
Jako v každém hlavním městě, i tady se nachází celá řada významných muzeí, například Nationalmuseum, Historiska museet, Nobelmuseet. Po prohlídce města si můžete zajít odpočinout do ulice Skalochvälkommenu, kde se nachází celá řada klubů, diskoték, barů, ale i kaváren.
Památky a zajímavosti ve Švédsku
Ve Švédsku můžete během své dovolené navštívit řadu zajímavých míst, od historických měst až po překrásnou divokou přírodu, kterou si nejlépe vychutnáte při procházkách v národních parcích. Důležitým městem je například Birka založená Vikingi. Město Tanum je významné díky nálezům skalních maleb, které dokazují, že tato oblast byla osídlena už v době bronzové.
Při návštěvě druhého největšího města Götebork byste měli určitě zajít do národního vědeckého centra Universum. Uprostřed města naleznete jeden z největších zábavních parků v celé Evropě, park Lieseberg. Za prohlídku stojí i budova místní opery Operan a výšková budova Utkiken. Projít byste se měli po bulváru Avenyn, na jehož konci se nachází náměstí Kungsportsplatsen se sochou Karla IX. a Poseidonovou kašnou. Třetím největším městem ve Švédsku je Malmö, které je spojeno s Dánskem Öresundským mostem. Nejvýznamnější památkou je zde kostel St. Petri kyrka.
Střední Švédsko tvoří zalesněné území s velkým množstvím jezer a desítkami ostrůvků. Jsou zde výborné podmínky pro lyžování i pro trekking. Nachází se tu například město Uppsala s nejstarší univerzitou v zemi a do výšky 118 metrů se tyčící katedrálou Domkyrka, nejvyšší církevní budovou na Skandinávském poloostrově. Ve městě Gamla Uppsala naleznete mohyly králů a zámek Skoklosters.
V jižní části Švédska je nejdůležitějším městem Göteborg se spoustou divadel, univerzitou i katedrálou. V turistické oblasti Jämland se můžete kochat nádhernými jezery, vodopády i kaňony. Tato oblast je rozdělena na několik desítek rezervací.
Výlet byste si měli určitě udělat i na ostrov Öland, kde si můžete prohlédnout větrné mlýny, majáky, kamenné kostely, ale i dubové a borovicové pralesy a stepi. V oblasti zvané Gettlinge si můžete prohlédnout soubor megalitů, zvané „kamenná loď“. Vydat se můžete také na hrad Eketorp nebo na letní královské sídlo Sollidens.