Rumunsko

Rumunsko je přímořský stát ležící v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Jeho sousedy jsou Ukrajina, Moldávie, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko. Východ země je omýván Černým mořem.

Státním zřízením je Rumunsko republikou, kde žije více než 22 milionů obyvatel. Hlavním městem a zároveň politickým, kulturním i obchodním centrem je Bukurešť. Oficiálním jazykem je rumunština, která je velmi podobná italštině nebo francouzštině. Proto se zde dohovoříte i těmito jazyky. S mladší generací zase můžete mluvit převážně anglicky nebo německy. Domluvíte se tu ale také rusky.

Panuje zde vnitrozemské podnebí, které je docela podobné tomu našemu. Ale vzhledem k tomu, že Rumunsko leží přece jen víc na jihu, je zde průměrná teplota o něco vyšší. Rumunsko patří mezi ty státy, kam můžete vyrazit na dovolenou v zimě na hory a v létě k moři. Většina povrchu je hornatá, jsou zde četná pohoří a na většině území rostou husté lesy. Turisty ale nejvíc tráví dovolenou v přímořské oblasti. Většina území je pokryta pohořími rumunských Karpat. Nejznámější částí je pohoří Transilvánie, kde měl své oběti vraždit hrabě Drácula.

Historické studie dokazují, že tato oblast byla osídlená už v době kamenné. Kolem roku 2000 př. n. l. se zde usadili Dákové, které vystřídali Keltové. V 6. -7. století se tu usadili Slované. Od 10. století připadla některá území Osmanské říši, další zase Uhersku. Následující roky znamenaly pro zemi boje o území, a to především proti Turkům. Nejznámějším bojovníkem byl kníže Vlad Tepes, který byl znám svou krutostí, například tisíce svých nepřátel nechal nabodnout na kůl. Tento kníže se stal předlohou hraběte Dráculy.

Nezávislost vyhlásila země v roce 1877. Pár let po konci druhé světové války byla svržena monarchie a došlo k vyhlášení lidově demokratické republiky a od té doby se v zemi začal budovat socialismus. Během vlády prezidenta Ceausesca došlo k izolaci celé země, pro kterou tato vláda znamenala jen utrpení a bídu. Komunismus byl v zemi svržen v roce 1989, prezident i s manželkou byli zatčeni a popraveni. Země se ovšem dodnes dostává z jeho politiky. Rumunsko je dnes členem NATO a v roce 2007 vstoupilo také do EU.

Díky své bohaté a zajímavé historii patří Rumunsko mezi nejrozmanitější evropské země. Vzhledem k tomu, že část země patřila pod Osmanskou říší a druhá byla ovlivněna křesťanskou vírou, mohou vám i dnes oblasti jako Sedmihradsko a Dobrudža připadat natolik odlišné, jako byste snad byli v jiné zemi. V oblasti Sedmihradska si během procházek městy můžete připadat jako na Malé Straně, zatímco oblast Dobrudža, někdy nazývána jako „okno do Levanty“ je spíše Orientální. Za návštěvu kromě přímořských letovisek a rumunských hor jistě stojí i mnohá města a vesnice nebo místní vyhlášené lázně.

Dovolená v Rumunsku

Svou dovolenou můžete v Rumunsku trávit v jakoukoliv dobu. Obecně platí, že za zimními sporty byste měli vyrazit od prosince do března, květen až září je zase ideální dobou pro lenošení u Černého moře a Dunajskou deltu si nejvíce užijete na jaře a na podzim.

Jelikož jak Rumunsko, tak Česká republika jsou členy Evropské unie, mohou naši občané pobývat na rumunském území a ke vstupu nepotřebují vízum, stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Platí zde ale přihlašovací povinnost, které musíte dostát do 15 dnů po vašem příjezdu do země na příslušném úřadě cizinecké policie. Povinné není žádné očkování, pouze se doporučuje vakcinace proti žloutence typu A, B a tetanu. Očkování proti vzteklině a klíšťové meningoencefalitidě se doporučuje jen v případě, že se chystáte do určitých oblastí.

Kromě památek a přírody zde můžete poznat i zdejší kuchyni, která vznikla skloubením řecké, maďarské, ruské, německé a turecké kuchyně. Pro rumunskou kuchyni jsou typické různé úpravy mas, které se nejčastěji připravuje na roštu, kterému se zde říká grataru. V přímořských oblastech se konzumují především ryby, hlavně jeseter, kapr nebo sleď. Hodně se používá také ovoce a zelenina.

Oblíbenými jídly jsou například opékaná žebírka s koprovým dresinkem. Dále si můžete dát sarmale, rolky vepřového masa podávané se zelím a polentou. K masu se někdy podává mamaligă, kukuřičná kaše s tvarohem, smetanou, ovčím sýrem nebo vejci. Vaše výlety do hor si můžete osvěžit návštěvou horské farmy, kde vám místní bača nabídne domácí sýr, tvaroh nebo brynzu.

Rumunsko se proslavilo i díky svému vínu, mezi neslavnější značky patří Murfatlar, Cabernet, Benátský ryzlink nebo Muscat Otonel. Objednat si můžete ledový nápoj mazgram, podávaný ve vysoké sklenici, který se skládá ze silné černé kávy a práškového cukru. Tvrdý alkohol je zde poměrně levný, ale stejně se doporučuje kupovat si raději kvalitnější a dražší.

Doprava a ubytování v Rumunsku

Možností, jak se můžete z České republiky do Rumunska dostat a kde se v této zemi můžete ubytovat, je hned několik

Nejoblíbenějším formou dopravy je cesta vlakem, která je velmi pohodlná, ale poněkud dražší. Za cestu, která bude trvat přibližně 26 hodin, zaplatíte asi 3 500Kč za zpáteční jízdenku. Levnější formu dopravy představuje cesta autobusem. Za jízdenku zaplatíte od 945Kč – 1500Kč, uplatnit můžete i některé slevy, například za nákup včas.

Vydat se na cestu můžete také vlastním autem. Na Slovensku a v Maďarsku platíte poplatky za použití dálnic a v Rumunsku hned po příjezdu zaplatíte tzv. „rovinietu“, známku za použití silnic. Přímým leteckým spojem se do Rumunska z naší republiky v dnešní době bohužel nedostanete. Přímé lety se konají nejblíže z Vídně nebo z Bratislavy a směřují nejčastěji do hlavního města Bukurešti.

Hodně lidí, kteří se rozhodnou, že v Rumunsku budou trávit dovolenou, si jako formu ubytování volí stanování. Kempování je zde povoleno jen ve vyhrazených tábořištích, přesto po cestě uvidíte mnoho turistů, kteří táboří i mimo tato místa. Jestliže se večer utáboříte na jednom místě a hned ráno vyrazíte pryč, nikdo vás za to nebude pokutovat. Výjimkou samozřejmě je, pokud se utáboříte na chráněných územích nebo v národních parcích. Kempy najdete po celé zemi, hlavně na pobřeží.

Ubytovat se můžete také samozřejmě v hotelech. Najdete tu hotely drahé i levné, je ale lepší, když si před ubytováním prověříte, zda kvalita ubytování odpovídá i její ceně. Nejvíce hotelů najdete v přímořské oblasti a v nejnavštěvovanějších místech. Velmi rozšířená je v poslední době i možnost ubytovat se v soukromí. Najít si takový pokoj nebo rovnou i celý dům můžete především v českých vesnicích v Banátu. Díky tomu, že se většina české menšiny odstěhovala, je tu k dispozici spousta domů, které příbuzní nebo sousedi nabízí k pronájmu.

Hlavní město Rumunska Bukurešť

Bukurešť, hlavní město Rumunska, naleznete na jihovýchodě země. Jedná se o nejlidnatější město v celé zemi, současně je důležitým dopravním uzlem, sídlem vlády, prezidenta a dalších institucí.

Traduje se, že město založil v 15. století pasák ovcí Bucurem. Historici se ale domnívají, že název je odvozen od slova bucures, které znamená radost nebo krásný. Od roku 1541 bylo toto město několikrát dobyto, zničeno a vypáleno Turky. Během dalších let bylo přemoženo vojsky Srbska, Ruska, Rakouska a Řecka. Bukurešť se stalo v roce 1659 správním střediskem Valašska, provincie Osmanské říše. Z té doby pochází i knížecí palác a chrám Curtea Veche.

Z roku 1702 pochází Calea Victorieri, tedy Třída vítězství. První světová válka znamenala pro toto město okupaci německými vojsky, ta druhá už Bukurešť tolik nezasáhla. Od jejího konce se město začalo rozrůstat. V centru města byli zničeny stovky staveb, včetně historických kostelů, na jejichž místech vyrostly správní budovy.

Asi tou nejvýznamnější památkou ve městě je budova parlamentu, které se někdy říká „Bílý dům“ nebo „Dům národů“. Po Pentagonu je druhou největší budovou na světě. Sahá do výšky 86 metrů a dalších 8 pater se skrývá pod zemí. Kromě parlamentu zde najdete také Národní muzeum moderního umění. Velkou pozornost vzbuzuje také Muzeum vesnice, ve které můžete obdivovat sbírku lidových staveb. Za návštěvu jistě stojí i Národní historické muzeum zachycující dějiny Rumunska. Najdete ho v bývalém Poštovním paláci. Dále můžete navštívit Historické židovské muzeum, Letecké muzeum nebo Vojenské historické muzeum.

Dalším zajímavým místem je například náměstí Revoluce, kde revoluce v roce 1989 skutečně proběhla. Uprostřed tohoto náměstí stojí monument, který má připomínat její oběti. Na náměstí Piata Arcul de Triumf si můžete prohlédnout Vítězný oblouk. Nedaleko budovy parlamentu se nachází Metropolitní palác nebo Katedrála patriarchy.

Památky a zajímavosti v Rumunsku

Svou dovolenou v Rumunsku trávenou na pláži u Černého moře nebo pobytem v horách si můžete zpestřit návštěvou některých zajímavých míst, významných měst a pamětihodností.

Asi nejzajímavějším městem v Rumunsku je Sighisoara, kde se měl narodit proslulý Vlad Tepes, kterému se pro svou oblibu napichovat své nepřátele na kůl říkalo Vlad Napichovač. Později se tento kníže stal předlohou pro slavného upíra Dráculu. Na nádvoří v centru města se nachází věž s orlojem a s muzeem, ale hlavním lákadlem je Dráculův rodný dům, dnes sloužící jako restaurace.

Dalším místem, kam byste se rozhodně měli vydat, je zámek Peles, který dříve sloužil jako letní královské sídlo. Významnou památkou je i hrad Rasnov, který tu postavili němečtí rytíři. Dalším hradem je středověká pevnost Bran. O tomto hradu se říká, že to bylo sídlo hraběte Dráculy.

Dalším významným městem je Sibiu, které kdysi bylo národním a kulturním centrem Sedmihradska. Během prohlídky města si můžete všimnout domů, věží, náměstí, ale i paláců, které spíše připomínají architekturu německých měst. Snad nejvíce památek se nachází v univerzitním městě Cluj-Napoca. Navštívit zde můžete například botanickou zahradu, která patří k největším v jihovýchodní Evropě a jejíž součástí je i botanické muzeum. Duchovním centrem města je kostel sv. Michala. Před kostelem můžete obdivovat sochu uherského krále Matyáše Korvína.

Největší město v Sedmihradsku je Brasov, který najdete na úpatí Karpat. Ve městě si můžete prohlédnout řadu památek, například kostel sv. Bartoloměje, chrám nejsvětější trojice nebo Římskokatolický kostel, který byl postaven z darů Marie Terezie. Dominantou města je však Černý kostel, Biserica Neagara, největší evangelický kostel v jihovýchodní Evropě. Černý se mu říká proto, že požár z roku 1689 začernil věž, zdi i vnější sochařskou výzdobu. Brašovský vrch Tampa vám poskytne překrásný výhled na celé město. Její zalesněná část je přírodní rezervace.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?