Maledivy
… jsou proslulé nádhernou přírodou a korálovými útesy vybízejícími k potápění? Nebo že se zde každý rok konají národní hry zvané bai bala, při kterých se družstva vytlačují z kruhu?
Maledivy jsou skutečným rájem na zemi. Sluníčko, jemný bílý písek, na který dopadá stín ze všude stojících kokosových palem a příjemná vůně linoucí se z pestře kvetoucích keřů. Stejně jako pozemský svět je i ten pod vodou plný života.
Maledivy tvoří souostroví devatenácti korálových ostrovů, tzv. atolů, přičemž každý z nich je tvořen skupinou malých ostrůvků, jejich celkový počet se pohybuje okolo 1196, ale jen 200 z nich je obydleno. Jedná se o nejníže položený stát na světě. Hlavním městem republiky Maledivy je Male asi s 60 000 obyvateli. Úředním jazykem je divéhština, ale domluvíte se zde také anglicky. Hlavním náboženstvím je islám.
Na Maledivy se nejrychleji a nejpohodlněji dostanete prostřednictvím letecké dopravy, takže si včas rezervujte letenku. Přímý let z Evropy létá v současné době z Německa nebo z Rakouska. Přistává se na moderním a originálním mezinárodním letišti Malé, které se nachází na ostrově Hulhulé, které disponuje jedinou přistávací dráhou, která má délku 3200 metrů. Z letiště se pak do jednotlivých resortů dostanete pomocí hydroplánů nebo rychlolodí. Do vzdálenějších ostrovů se můžete dopravit také vrtulníky.
Jídlo, které na Maledivách ochutnáte, je nejen velmi chutné, ale také zdravé. Hlavními surovinami jsou zde především ryby a různé mořské plody. Často se zde potkáte se dvěma základními pojmy, „long eats“ představující hlavní jídlo, a „short eats“, pod čímž si můžete představit velmi chutné jednohubky. K pití si můžete dát například dát čerstvý džus. Nedoporučuje se pít vodu z kohoutku. Ubytovat se na Maledivách můžete ve 150 letoviscích nabízejících ubytování jak ve velmi jednoduše zařízených bungalovech na plážích, tak i ve velmi luxusních hotelech, kde si budete připadat jako v ráji. Za ubytování můžete ušetřit jednak včasnou rezervací hotelu, jednak ubytováním na ostrově, kde žije větší množství domorodých obyvatel.
Maledivy jsou ideálním místem také pro potápěče, pro které je tento ostrov skutečným rájem. Ve zdejších vodách žije velké množství podmořských obyvatel, jako jsou delfíni, žraloci velrybí, murény, želvy. Prozkoumávat můžete také podmořské jeskyně nebo vraky lodí.
Pokud se chcete vydat na dovolenou na Maledivy, měli byste zvolit období mezi lednem a koncem dubna, kdy zde panuje krásné počasí bez dešťů. Nevýhodou jsou ovšem vyšší ceny za ubytování. Jestli vám ale občasný déšť nevadí, můžete se sem vydat také v období od července do října. Příjemné jsou i nižší ceny za ubytování. Naopak méně vhodnými měsíci na návštěvu jsou květen a červen, a pak konec listopadu a začátek prosince, kdy zde opravdu hodně prší. Na Maledivách panuje tropické počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Nejtepleji je zde v únoru, březnu a dubnu, kdy se teplota pohybuje okolo 30°C.
Turisté směřující na Maledivy by měli být očkování proti žloutence typu A i B a proti tetanu. Doporučuje se také vakcinace proti břišními tyfu a proti vzteklině. Před cestou na Maledivy si nemusíte vyřizovat vízum.
Hlavní město Malé
Hlavním městem překrásného souostroví Maledivy je město Malé, které je zároveň i jeho největším městem. Tuto metropoli najdete na stejnojmenném ostrově a na několika dalších menších ostrůvcích. Svůj domov zde má přibližně čtvrtina všech obyvatel tohoto kouzelného státu. Během své úžasné dovolené byste toto město měli rozhodně navštívit.
Ostrov Male, kde se dnes nachází i stejnojmenné hlavní město souostroví Maledivy, byl podle některých zpráv osídlen už v 5. století. Roku 1153 zde byl založen sultanát podporující obchod s arabskými kupci, a který přijal za náboženství islám. Pro ostrov Malé byl významný rok 1342, kdy sem přijel arabský cestovatel a geograf Ibn Battúta, který pořídil nejstarší souvislý popis tohoto souostroví. Maledivy byli pod nadvládou portugalských i holandských kolonizátorů. V roce 1796 se dostaly pod kontrolu Velké Británie, pod kterou zůstaly do července 1965, kdy získaly nezávislost. V prosinci roku 2004 se přes toto město přehnala vlna tsunami a dvě třetiny města se tak rázem ocitly pod vodou.
Město Male se dělí na šest správních celků: Henveiru, Galolhu, Maafannu, Machangolhi, Vili Malé a Hulhumalé. Malé v podstatě zabírá veškerou pevninu. V minulosti bylo dokonce toto město několikrát rozšiřováno, dnes je město Malé složeno hned ze tří ostrovů, kterými jsou ostrov Malé, Villingili a Hulhumalé. Poslední zmiňovaný byl vytvořen uměle a spojuje město Malé s mezinárodním letištěm, které se nachází na sousedním ostrově Hulhulé.V hlavním městě se rovněž nachází řada zajímavých historických a architektonických památek. K nejznámějším a nejúchvatnějším patří mešita Hukuru Minskiy nebo bývalý sultánův palác Mulee-aage, v kterém se dnes nachází Národní muzeum. Za prohlídku stojí i zdejší Rybí trh nebo tržnice, kde můžete mimo ovoce a zeleninu zakoupit také suvenýry pro své příbuzné a známé.
Doprava Maledivy
Letecká doprava představuje nejrychlejší, nejpohodlnější a také nejlevnější způsob, jak se dá z Evropy na tento pozemský ráj dostat. Let trvá průměrně 12 hodin. V současné době bohužel neexistuje žádný přímý let z pražského letiště. Můžete si rezervovat letenku s jedním přestupem, a to ve Frankfurtu. Častěji tedy narazíte na lety se dvěma přestupy, přičemž první přestup probíhá v některém evropském městě, druhý v Quataru. Přímé spojení mezi Evropou a Maledivami je možné pouze z Německa nebo Rakouska.
Mezinárodní letiště v Maledivách, letiště Ibrahim Nasir Malé, se nachází na malém ostrůvku s názvem Hulhulé, které sousedí s ostrovem, na kterém se nalézá hlavní město Male. Letiště tvoří větší část celého ostrova, sousedí s ním jen přístaviště hydroplánů a rychlolodí, které mají za úkol přepravit návštěvníky do konkrétních resortů. Z letiště se k nim dostanete prostřednictvím autobusů.
Terminál na letišti Malé je poměrně malý, ale moderně zařízený. Odletová a příletová hala se nachází v přízemí terminálu, v patře jsou pak umístěny restaurace, obchody a čekací salónky. Najdete zde také sprchy, které jsou zdarma.
Kromě hydroplánů (Air Taxi) a vysokorychlostních lodí rozváží turisty na jednotlivé ostrovy také motorové čluny (dhoni), které slouží k přepravě jen do bližších resortů. Do vzdálenějších ostrovů je možné se dostat také prostřednictvím letadel či helikoptér. Jedná se ovšem o poměrně drahou variantu. Přeprava lodí je levnější, ale na druhou stranu cesta z letiště do 100 km vzdáleného ostrova trvá téměř 3 hodiny.Ostrovy tvořící souostroví Malediv jsou docela malé, a proto se zde turisté nejčastěji pohybují pěšky. Doprava mezi jednotlivými ostrovy není pravidelná, ale můžete si ji sjednat u personálu vašeho hotelu. Přepravu zprostředkovávají většinou motorové čluny.
Ubytování a stravování na Maledivách
Nádherné souostroví Maledivy nabízí svým návštěvníkům ubytování asi ve 150 letoviscích. Rezervovat ubytování si můžete jak v jednoduchých bungalovech situovaných na bělostné pláži, tak i ve velmi luxusních vilách, které mají k dispozici vlastní bazény i sluhy.
Pokud chcete ušetřit za ubytování, vydejte se na ostrov, který je osídlen domorodým obyvatelstvem. Připravte se ale na nižší kvalitu zdejších hotelů. Počítat také musíte s různými omezeními souvisejícími s životem mezi domorodým muslimským obyvatelstvem. Poměrně levné ubytování seženete i v hlavním městě Malé. Nízká cena je ale vykoupena rušným obchodním centrem. Něco ušetříte i brzkou rezervací hotelu, levnější a dobře situované bungalovy totiž bývají rezervovány nejdříve.
Za ubytování v resortech zaplatíte mimo hlavní sezónu okolo 200 USD, v sezóně se tyto ceny ale mohou vyšplhat až ke dvojnásobku. Největší nápor turistů je na Maledivách v období okolo Vánoc a novoročních svátků, větší množství návštěvníků je zde i během Velikonoc a také v srpnu.Jídlo v hotelových restauracích na Maledivách je ovlivněno středomořskou, indickou, arabskou a také asijskou kuchyní. Tradičními surovinami jsou především ryby a různé mořské plody, dále kuřecí a hovězí maso, rýže, zelenina a koření. V hotelových restauracích je jídlo servírováno nejčastěji formou bufetu, kde si můžete vybírat z široké nabídky předkrmů, polévek, hlavních jídel a samozřejmě i velmi chutných zákusků. Hlavní jídlo se na Maledivách nazývá „long eats“, malé jednohubky se nazývají „short eats“, ty tmavé jsou pálivé a obsahují rybí maso, světlé jsou naopak velmi sladké.
To vše můžete zapít kvalitními čerstvými džusy z banánů, ananasu, limetek či papájí. V nabídce samozřejmě najdete i velké množství různých alkoholických i nealkoholických nápojů. Voda z kohoutků není na Maledivách bohužel pitná, doporučuje se tedy pít pouze balenou vodu. Zajít můžete i do čajoven, kde ochutnáte místní čaj, který je sladký a někdy se do něj přidává také sušené mléko.
Památky a zajímavosti na Maledivách
Ať už budete trávit svoji dovolenou na Maledivách v jakémkoliv resortu, jeden den byste si rozhodně měli vyčlenit na prohlídku hlavního města Malé. Zde můžete obdivovat úchvatné historické památky, starobylé domy i nové výškové budovy. Toulat se můžete spletí dlouhých úzkých uliček.
Pokud jde o historické památky, k těm nejvýznamnějším patří bezpochyby jedna z architektonicky nejcennějších mešit na světě, překrásná mešita Hukuru Minskiy, která byla postavena v 17. století. Při své návštěvě byste rozhodně neměli vynechat další architektonický skvost, palác Mulee-aage, který dřív sloužil jako sídlo sultána Mohameda Shamsuddeena III. Překrásná je i přilehlá palácová zahrada.
V bývalém Sultánově paláci se dnes nachází Národní muzeum, kde si můžete prohlédnout například stálou expozici historických předmětů. V hlavním městě nezapomeňte navštívit známý Rybí trh, který se nachází na severním nábřeží. Nedaleko něj narazíte také na místní tržiště, kde si můžete koupit čerstvou zeleninu, ovoce či koření, ale také oblečení a šátky. Pro své blízké zde můžete nakoupit také různé druhy suvenýrů.
Přestože historické památky na Maledivách jsou opravdu překrásné, rozhodně nepatří mezi hlavní cíle milionů turistů, kteří sem každoročně míří. Jejich cílem je ve většině případů především bílá, písčitá pláž, kterou omývá křišťálově čistá voda Indického oceánu. Maledivy jsou také oblíbeným cílem pro potápěče a milovníky různých vodních sportů. Na Maledivách totiž panují ideální podmínky pro vodní lyžování, windsurfing, plachtění a pro mnohé další sporty. Nachází se zde také dobře vybavené potápěčské školy nebo půjčovny různého sportovního vybavení. Pro příznivce pozemních sportů jsou zde připraveny tenisové a squashové kurty, posilovny i sauny. Ženy volný čas mohou trávit také v kosmetických studiích. Nudit se tu tak určitě nebudete.
Shrnutí
Maledivy jsou sice exotickou a z pohledu Čecha hůře dostupnou destinací na jihu Asie, nicméně pokud tuto dlouhou cestu podstoupíte, nebudete v žádném případě litovat, protože jak se říká, Maledivy jsou pravým rájem na zemi. 1196 ostrovů, z nichž většina leží na unikátních korálových atolech, láká turisty z celého světa. Jen těžko by se daly Maledivy přirovnat k pro nás dostupnějšímu státu, protože toto jinde prostě nenajdete.
Města mají své ostrovy, letiště má svůj ostrov, ale i většina hotelů zaujímá vlastní ostrovy. Hlavním dopravním prostředkem zde pro vás bude hydroplán, který je obvykle zahrnut v ceně zájezdu, a který vás doveze až před hotelový vchod, nebo k vašemu apartmánu. Pro Maledivy jsou totiž typické jak moderní hotelová centra, tak rákosové domečky na kůlech na pobřeží, které se často objevují na reklamních prospektech. Je jedno, zda si vyberete nějakou ze známějších destinací – Atol Male v okolí stejnojmenného hlavního města, Atol Lhaviyani nebo Atoly Addu a Baa, či zavítáte na méně obydlený ostrov, litovat nebudete, a tak nezbývá nic jiného, než začít šetřit.