Jižní Korea
Jižní Korea je velmi tajuplnou zemí, která je zatím turisty dost opomíjená, a to i přes to, že se zde nachází celá řada pozoruhodných památek, nedotčených hor a originální kultura odlišná od té Čínské či Japonské.
Historie této země se začala psát v 7. století, kdy byla země sjednocena. O první invazi se Japonsko pokusilo na konci 16. století, kterému ale Korea odolala. Zato se ale dostala do úplné izolace, kterou prolomily až na konci 19. století USA společně s evropskými velmocemi a v zemi bylo vyhlášeno císařství. V prvních letech 20. století okupovalo zemi úspěšně Japonsko, které udělalo z této země japonský protektorát. Když byla Korea ve 40. letech osvobozena americkou a sovětskou armádou, došlo k jejímu rozdělení a podle 38. rovnoběžky byly stanoveny hranice, které trvají dodnes. Krátce poté, co byla vyhlášena Korejská republika, vznikla na severu KLDR. Od vyhlášení příměří v roce 1953 probíhají dodnes jednání o znovu sjednocení celého poloostrova.
K cestě do této úžasné země vám postačí platný cestovní pas. Po dohodě mezi Korejskou republikou a naším státem neplatí pro naše občany žádná vízová povinnost. Povinné není ani žádné očkování. Nejlepší cestou, jak se dostat do Jižní Koree, je vydat se letecky z některého evropského velkoměsta. Z Pražského letiště si můžete zajistit dokonce přímí let do jihokorejského města Incheon.
Možnosti ubytování v Jižní Korei jsou dost rozmanité. Samozřejmě se můžete ubytovat v klasických hotelových pokojích, ubytovnách nebo penzionech. Dále si můžete zvolit ubytování u některých místních obyvatel přímo u nich doma. Těmto zařízením se říká minbak nebo homestay, záleží na tom, kde jsou umístěny. Originální možností, kde se můžete ubytovat, je v buddhistických chrámech. K jídlu se téměř vždy podávají misky s rýží, polévkou, a další misky s různými přílohami. Základem je ovšem na různý způsob upravená zelenina. Najíst se můžete v luxusních restauracích, levnějších jídelnách nebo si něco zakoupit u pouličního stánku.
Turisté sice tuto zemi příliš nevyhledávají a zastavují se tu jen v případě, že svou dovolenou tráví v některé známější okolní destinaci. Tato země má přitom hodně co nabídnout, od historických památek, přes krásné buddhistické chrámy až po překrásnou přírodu.
Například v hlavním městě se mísí tradiční prvky s těmi moderními, a tak si můžete mezi moderními mrakodrapy prohlédnout starobylé paláce, které vás svou krásou ohromí. Zajímavé samozřejmě není jen město Soul, prohlédnout si můžete například hlavní historické město Kjongdžu, legendami pověstný ostrov Jejudo, nebo jeskyni Sokkuram se sochou buddhy Šákjamuního. Zavítat musíte také do některého místního národního parku, například Soraksa, Hory Bílých útesů. Navštívit můžete i vesnici Pchanmundžom, která se nachází nejblíž Demilitarizovanému pásmu. Tuto návštěvu si ale musíte dopředu zajistit.
Dovolená v Jižní Korei
Jižní Korea, země plná kontrastů, krásné krajiny, starodávné kultury, ve které ale naleznete také moderní velkoměsta, jistě stojí za vaši pozornost.
Před odjezdem si nemusíte vyřizovat žádné doklady. K tomu, abyste zde mohli trávit dovolenou, vám stačí jen platný cestovní pas, vízum není od občanů naší republiky vyžadováno. Jen v případě, že zde budete déle než 90 dní, si musíte turistické vízum vyřídit.
Nejlepší způsobem, jakým se do této exotické země dostanete, je prostřednictvím letecké dopravy. Do hlavního města Soulu létají pravidelné linky ze všech největších měst v Evropě, jako jsou Paříž, Frankfurt nad Mohanem, Curych nebo Londýn. Do jihokorejského města Incheon se dokonce dostanete přímou linkou z Pražského letiště Václava Havla.
Ubytování si můžete zvolit podle svých vlastních představ od luxusních hotelů, až po levnější ubytování v hostelech či penzionech, anebo si zvolit ubytování v buddhistickém chrámu. Najíst se můžete jak ve špičkových restauracích, v jídelnách nebo si něco koupit u pouličních stánků. O korejské kuchyni je známo, že je velice pestrá. Základem je zelenina upravená na různé způsoby. U každého jídla nesní chybě ani misky s rýží, polévkou a různými přílohami.
Pro turisty jsou ale nejpřitažlivější zdejší památky, například ty v hlavním městě Soulu, kde si můžete prohlédnout hned čtyři krásné paláce nebo třeba Zakázanou zahradu Piwon. Vaší pozornosti by ale neměli uniknout ani další významná místa, například „Zlaté město“, Kjongdžu, nebo klášterní komplex Pulguksa, známý jako klášter Buddhovy země. Dále jedno z nejkrásnějších měst v Korei Andong, nebo některý z překrásných národních parků, například Songnisan, kde se nachází největší bronzová socha sedícího Buddhy na světě. Pokud budete mít zájem, můžete si dopředu domluvit návštěvu vesnice Pchanmundžom, která se nachází v Demilitarizovaném pásmu.
Ubytování a stravování v Jižní Korei
Jižní Korea je nádherné místo plné vzácných památek, kulturních zajímavostí, ale i moderních velkoměst, kde se můžete ubytovat v luxusně zařízených hotelových pokojích, skromněji zařízených penzionech nebo přímo doma u některých místních obyvatel.
Korejská republika je poměrně drahá země, jen pokud jde ubytování, jsou ceny srovnatelné s naší republikou. Za běžné potraviny zde ale utratíte mnohem víc než u nás. Nejlevnější ubytování se dá sehnat v rozmezí od 500 – 700 Kč. Vybrat si můžete ze široké nabídky ubytovacích zařízení. Ve všech větších městech jsou k dispozici kvalitně zařízené hotely, levnější možnost ubytování představují penziony a ubytovny, kterých se v celé zemi ale moc nenachází, většinu najdete především v hlavním městě.
Na venkově nebo v blízkosti národních parků se můžete ubytovat v tzv. minbak. Jde o ubytování v jednom nebo dvou pokojích v domě u místních obyvatel. Obdobou minbak jsou homestay, které nejdete po celé zemi, ne jen na venkově. Další možností, kde se ubytovat jsou Jjimjilbang, veřejné lázně, kde vám při ubytování dají župan a pyžamo. Pokud ale chcete zažít něco originálního, můžete se ubytovat přímo v některém buddhistickém chrámu. Počítejte ale s tím, že se od vás bude očekávat, že se přidáte k práci na chrámu a vstávat budete kolem 3 nebo 4 ráno.
V porovnání s Evropskou kuchyní se v této zemi nejí tolik masa, základem jejich jídel je různě upravená zelenina, která je ale dost pálivá. U každého jídla nesmí chybět ani miska s rýží, polévkou a dalších několik misek s různými přílohami. Zdejší jídlo není ani tak mastné, jako je tomu v případě čínské kuchyně. Najíst se zde lze opravdu všude. Od luxusních podniků, přes restaurace a jídelny, až po pouliční stánky. Jídlům, která neprošla tepelnou úpravou, je ale lepší se vyhýbat. Voda z kohoutku je ve většině případů nezávadná, přesto si raději kupujte vodu balenou.
Hlavní město Soul
Soul, hlavní město této nádherné Korejské republiky, naleznete na severozápadě poloostrova na řece Han. Ve městě si můžete prohlédnout celou řadu zajímavých míst a památek. Stejně jako většina velkoměst, i Soul se v dnešní době potýká s přelidněním a dopravními zácpami.
Jeho území bylo osídleno už v roce 18 př. n. l. V roce 1104, kdy se této osadě říkalo Jangdzu, zde byl postaven palác, který sloužil jako občanské sídlo krále. V roce 1308 byla osada povýšena na město s názvem Hanjang-bu. Po druhé světové válce, kdy byla země rozdělena, se ze Soulu stalo hlavní město této demokratické republiky.
Ubytovat se zde můžete v dražších luxusních hotelech, levnějších hostelech nebo v apartmánech. Stravovat se můžete v celé řadě stravovacích zařízení. Najdete tu mnoho restaurací, jídelen a také spousta pouličních stánků. Vodu si ale raději kupujte v lahvích.
Město by se dalo rozdělit na dvě části, na moderní se spoustou výškových budov, a historickou se čtyřmi paláci obklopenými parky, jezery a stromy. Nejcennější historické a kulturní předměty naleznete v Národním muzeu, anebo se můžete zajet podívat do několika málo kilometrů vzdáleného skanzenu, kde se můžete seznámit s tradičním způsobem života Korejců.
Nejnavštěvovanějšími památkami v Soulu jsou ale paláce, které zde naleznete hned čtyři. Nejstarším palácem Gyeongbokgung z roku 1394, který kdysi býval královským sídlem. Dnes ho lemuje park s mnoha jezírky a staletými stromy. V roce 1592 byl postaven palác Kjongbok, který byl ale vypálen Japonci a obnovy se dočkal teprve v roce 1868. Další palác, Čchandgok, byl postaven v 17. století. V posledním paláci Toksugung se dnes nachází galerie moderního umění. Kromě paláců se v Soulu také nachází Zakázaná zahrada Piwon nebo Pagodový park s pagodou kláštera Wongsaksa vystavěné ze žuly a mramoru.
Památky a zajímavosti v Jižní Korei
Kromě hlavního města Soulu můžete v Jižní Korei navštívit i další zajímavá místa, mezi kterými jsou například národní parky, klášterní komplexy nebo se třeba dostat na samotnou hranici s KLDR. K té se nejblíž dostanete ve vesnici Pchanmundžom nacházející se v Demilitarizovaném pásmu.
Až zde budete na dovolené, nezapomeňte navštívit národní park Soraksa, Hory Bílých útesů a při té příležitosti zavítejte i do přístavního městečka Sokčcho, kde si můžete na místních přístavních trzích zakoupit různé mořské pochoutky. Významným přímořským městem je Pusan, druhé největší město v Korei, důležitý dopravní uzel a místo, kde se každoročně koná mezinárodní filmový festival. Dalším zajímavým místem je Korejská Hawai, tak je nazýván legendami opředený ostrov Jejudo. Jedinečným zážitkem pro vás určitě bude cesta po 100 m hlubokém kráteru Sangumburi.
Hlavním historickým městem je Kjongdžu, „Zlaté město“, které kdysi bývalo centrem královské dynastie Silla. Dodnes jsou zde k vidění královské hrobky, chrámy, pagody i buddhistické reliéfy. V Parku královských hrobek se nachází chrám Polguksa, známý jako klášter Buddhovy země a největší skvost celé Koreje. V tomto parku se nachází i další zajímavosti, například pagoda Punhwangsa nebo astronomická observator Čchomsongde. Kromě parku zde naleznete také pět mohyl Onung nebo hrob generála Kim Ju-sina. Největším lákadlem je ovšem hrobka krále Mundžonga. Vyrazit můžete také do jeskyně Sokkuram, uvnitř které je socha buddhy Šákjamuního, ochránce země, jehož sochu oklopují asi tři stovky strážců a nižších božstev.
Andong je jedno z nejkrásnějších měst v Jižní Korei, které v 15. století bylo dokonce významným střediskem aristokracie. Nachází se zde celá řada pagodových klášterů nebo Národní park Songnisan, kde se nachází největší socha Buddhy na celém světě.