Jižní Čechy
Všude dobře, doma nejlíp. Ačkoliv je i na mnohých místech v zahraničí nádherně, pořád na starém známém přísloví přece jenom něco je. Zvlášť, jedná-li se o takovou lokalitu, jakou jsou Jižní Čechy. Neexistuje snad Čech, který by nikdy nenavštívil, nebo netoužil navštívit tuto přenádhernou oblast plnou rybníků, hradů, zámků, vodáků a kouzelné atmosféry. Přivítají vás zde malebné vesničky s typickými rybníčky na návsích i krásná města s historickými centry.
Každému se při zmínce o Jižních Čechách vybaví něco jiného. Někomu ryby, jinému sport, dovolená, historie, voda a přece mají pravdu všichni. Jižní Čechy jsou velmi specifickým kouzelným krajem, který oplývá obrovským množstvím rybníků, které se začaly budovat převážně v období šestnáctého století. S nimi je spojený také rybolov, který má pro tuto oblast obrovský význam. S Jižními Čechy neodmyslitelně souvisí naše nejdelší česká řeka Vltava, pramenící na svahu Černé Hory na Šumavě a protékající významnými jihočeskými městy jako je Krumlov, Rožmberk, nebo třeba České Budějovice. Od Lenory je velmi oblíbeným místem vodáků i pěších turistů nebo cyklistů. Pro dovolené nebo prodloužené víkendy si nejen čeští, ale i zahraniční turisté oblíbili především vodní nádrž Lipno, která nabízí nejen relaxaci a povalování se na prosluněných plážích kolem nádrže, ale také sportovní vyžití na hladině i v blízkém okolí. Využít můžete například bobovou dráhu, painball, půjčovny kol, parník na Lipně, welness centra a spoustu dalších indoorových i outdoorových aktivit.
Kdo jednou zamíří do Jižních Čech, nemůže minout ani okolní slavná místa a města. Ať už se jedná o historicky významná města jako Český Krumlov, Jindřichův Hradec nebo Třeboň. V Jižních Čechách prakticky nenajdete město nebo ves, kde by nebylo pro nadšené turisty připraveno ubytování. Ve větších městech jsou to luxusní hotely zapadající svou architekturou do starobylého rázu okolí a v menších vesnicích převážně typické staročeské usedlosti nebo kvalitně vybavené kempy poskytující hostům maximální pohodlí. Je tu jen málo míst, kde byste narazily na velké továrny či podniky a tak si krajina zachovala svůj přirozený ráz a krásu. Rozprostírá se zde velké množství chráněných území i Národní park Šumava.
Dovolená v Jižních Čechách
Dovolení v Jižních Čechách může vypadat různě. Záleží na každém, jakou by si ji přál a jakou si vybere. Existují desítky možností, jak týden, dva nebo klidně i měsíc v této oblasti strávit. Žádná doba není totiž pro Jižní Čechy dostatečně dlouhá.
Ti, kteří touží po klidu a relaxaci zavítají za odpočinkem ke břehům Lipna nebo Orlíku. Rozpálená půda a osvěžující voda mnohdy i předčí i týden někde u moře. Je vlastně jenom na vás, jakému typu ubytování dáváte přednost. Vodní nádrž Lipno nabízí ubytování v kempech, chatkách nebo apartmánech přímo na březích. Vybavení se dá označit za luxusní a prostředí je klidné, plné nejrůznějších stezek pro pěší i pro cyklisty. Nedaleko se nachází zábavní centra nabízející sportovní i relaxační vyžití. Příjemné večerní posezení u lahodného moku nebo kávy zaručují okolní hospůdky a kavárničky s příjemným prostředím a dobrou obsluhou.
Pro vyznavače aktivního odpočinku skýtá tato oblast nečekané možnosti. V blízkém i vzdálenějším okolí se nachází mnoho přírodních, technických i jiných zajímavostí. Oblast je doslova protkaná nejrůznějšími stezkami a cestičkami. Doslova na každém rohu narazíte na půjčovny kol nebo bruslí. Odreagování a také trochu adrenalinu nabízí třeba také bobová dráha, nebo cyklosjezdovky, půjčovny loděk a dalších potřeb pro vodní sporty.
Díky tomu, že Jižní Čechy patří k lokalitám s největším počtem historických památek, nebude vám stačit ani sebedelší dovolená k tomu, abyste si mohli prohlédnout aspoň většinu z nich. Máte tak důvod se sem stále vracet a objevovat nová místa a prožívat nové zážitky.
Ubytování v Jižních Čechách
Základním kritériem pro výběr ubytování v Jižních Čechách je především vaše náročnost a představa. Méně náročným může naprosto vyhovovat některý z mnoha desítek kempů, které tu najdete téměř na každém kilometru. Jiní dávají přednost například chatkám, apartmánům nebo luxusnímu pokoji v některém z nezměrného množství hotelů.
Řekněme se tedy o ubytování v tomto kraji něco víc. Začneme jednou z nejlevnější variant a tou jsou již zmiňované kempy. Za noc zde v průměru zaplatíte kolem 50 Kč (v případě, že jste dospělý) a kolem 60 Kč za stan. Sazba za přívěs nebo karavan se pohybuje do jednoho sta korun za noc. V areálu kempů najdete většinou restaurace, sprchy s teplou vodou, toalety, hřiště, možnost úschovy potravin v ledničce, společenskou místnost s televizí, různá hřiště apod. Spousta kempů pořádá také v době sezóny ve svých prostorách různé akce, zábavy, diskotéky nebo koncerty. Ceny chatek v kempech se pohybují velmi podobně. Za nejlevnější zaplatíte kolem 50 Kč, za nejdražší až do tří set korun.
Stále populárnější jsou pronájmy klasických chat a chalup. Existuje mnoho agentur, zaměřených přímo na zprostředkování týdenních pronájmů těchto objektů. Jedna noc na osobu se může pohybovat od jednoho sta korun až po několik set, záleží pouze na luxusu, dostupnosti a oblasti, ve které si chatu pronajímáte. Počet osob je individuální, u každé chatky či chalupy jiný. Vzhledem k vysokému počtu nabízených chatek si ale vybere každý přesně tu svoji. Mnoho z nich má také vlastní bazén, posezení venku, gril nebo také krb a mnoho dalšího vybavení, které každý jistě ocení. Mezi další hodně vyhledávané ubytování patří ubytování v hotelu. U nás v České republice není až tak časté. Ceny za ubytování na noc se pohybují v rozmezí od tří set korun za pokoj až po několik tisíc. Opět záleží na lokalitě, poskytovaných službách a vybavení pokojů.
Velmi populární je ubytování v bývalých statcích nebo dokonce sídlech některého z místních šlechtických rodů. Cena za ubytování opět ale s tímto faktem o něco poroste.
Památky Jižních Čech
Jižní Čechy jsou jednou z nejbohatších oblastí na historické i technické památky. Po celá desetiletí jsou v České republice nejoblíbenějším cílem různých zájezdů a dovolených. Mezi jednoznačně nejnavštěvovanější místa můžeme s jistotou označit například města jako Český Krumlov, Rožmberk, Hluboká nad Vltavou, Jindřichův Hradec a mnoho dalších.
Za perlu Jižních Čech je právem označován právě Český Krumlov. Toto malebné město zde vzniklo ve třináctém století, kdy zde byl založen také druhý největší hrad v republice. Hrad prošel za dobu své existence několika kompletními rekonstrukcemi a tak zde najdete jak prvky renesance, tak i baroka i rokoka. Hrad byl dokonce přestavěn na zámek a poslední významnější zásahy do jeho architektury proběhly v osmnáctém století. Za zmínku rozhodně stojí také nádherná zahrada za zámkem, do které vede ze zámku spojovací most a v němž naleznete slavné otáčivé hlediště.
Za dalším z největších lákadel této oblasti se posuneme o něco severněji, kde narazíme na nádherné město s ještě nádhernějším zámkem. Řeč je o Hluboké nad Vltavou. Původně zde vznikl ve třináctém století hrad, který byl několikrát přebudován. O tři staletí později byl hrad přestavěn na zámek a nejvýznamnějších změn se dočkal v devatenáctém století, kdy se dočkal současné podoby ve stylu takzvané tudorovské gotiky podle vzoru anglického zámku Winsdor. Hluboká nabízí kromě zámku také nádherné sbírky, zámeckou zahradu, městečkem lovecký zámeček Ohrada a přilehlou stejnojmennou zoologickou zahradu, nebo známý rybník Bezdrev. Hned pod zámkem stojí krásný hotel, nabízející ubytování v prostorách imitující styl zámku.
Za architektonicky velmi zajímavý je považován také zámek Kratochvíle. Stejně tak i hrad v Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Nových Hradech, částečně stále fungující klášter ve Vyšší Brodě nebo klášter Zlatá koruna.
Zajímavá místa jihu
Kromě nesčetného množství historických památek, které zde po sobě zanechali významné šlechtické rody jako byly beze sporu Rožmberkové, Eggenberkové, Bucquoyové nebo Schwarzenbergové, je jihočeský kraj doslova posetý spoustou technických památek i přírodních skvostů.
Za všechny jmenujme třeba Buškův hamr. Hamr je označení pro dílnu, kde se vyrábějí různé kovy. Tuto dílnu najdete nedaleko vesnice Trhové Sviny. Hamr je starý téměř dvě stě let a vyl používán až do poloviny dvacátého století. Dnes je v prostorách Buškova hamru umístěna výstava lidové keramiky, nábytku a zdobeného skla. Stroje v dílně poháněla tři vodní kola, která jsou dodnes funkční.
Dalším skvostem, tentokrát z dílny matky přírody, je útvar zvaný jako Čertova stěna. Je to rozlehlá skalní lokalita rozpínající se na deseti hektarech v údolí nad řekou Vltavou. Úkaz tvoří strmí sráz posetý nakupenými žulovými kameny. Dole v údolí protéká touto unikátní formací řeka Vltava. Z koryta řeky vyčnívají obrovské balvany, mnohdy o průměru přes jeden metr. Mezi vyhlášená místa se řadí také slavný Boubínský prales. Původně rezervace byla později vyhlášena Státní přírodní rezervací. Společně se Žofínským pralesem a Hojnou Vodou se tak staly s jedněmi z nejzachovalejších míst Šumavy.
Přírodní rezervací jsou vyhlášeny rovněž oba prameny naší nejdelší řeky Vltavy. Toto místo patří k nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem na jihu Čech. V okolí pramene je také několik dalších míst s různými přírodními zajímavostmi.
Jednou z významných technických památek tohoto kraje je také koněspřežka z počátku devatenáctého století. Byla to první a zároveň také nejdelší železnice v Evropě, tažená koňmi.