Italské Dolomity – letní dovolená
Dolomity
- česky Dolomity, italsky Dlomiti, německy Dolomiten
Jižní masív Alp se nazývá Dolomity. Dolomity neleznete v severní části Itálie. Dolomity netvoří jeden hřeben, ale více různých masivů. Masivy jsou ještě různých tvarů, takže návštěvniky tyto hory nikdy nepřestanou nudit. Na západě ohraničuje Dolomity Bolzánská kotlina ( řeka Adiže (Adige)). Na severu Dolomity odděluje od Alp údolí Val Pusteria (řeka Rienz). Na východě řeka Piava a na jihu řeka Cismon a Brenta. Brentský masív se nesprávně počítá coby Dolomity, ale Brenta již Dolomity nejsou. My se jí, ale přesto budem v našem průvodci věnovat. Protože se Dolomitám hodně podobá. Dolomity jsou plné kolmých stěn, úzkými kolmými stěnami, rozeklanámi hřebty. V údolích které vznikly tektonickými zlomy, říční, ledovcovou erozí rostou převážně borovicové a smrkové lesy. Na nejvyšších vrcholech se nacházejí ledovce. Barvy skal jsou od bílé, přes žlutou po oranžovou. Krása Dolomit se musí vidět. Celá oblast se nazývá Jižní Tyrolsko. Jižní Tyrolsko v minulosti patřilo Rakousku-Uhersku a proto ještě velká část obyvatel hovoří německy. Dolomity mají: 4750km2. Nejvyšší hora Dolomit: Marmolada 3343 m.n.m.
Letní Dolomity
Krása Dolomit uchvátí snad každého. Mix divoké horské krásy, se zelenými loukami, jezery. Do toho všeho středomořské podnebí s tím co Alpám více chybí a to sluníčkemTo vše je opravdu nebezpečný koktejl, který nadchne a potěší každého. Nejen kopce ale lákají, hojně navštěvované je i největší a nejkrásnější jezero v Itálii Lago di Garda. A pokud Vás nepřesvědčí příroda, tak mužou nabídnout Dolomity ještě další trumf a to kouzelná středověká městečka. Zkrátka každý turista, návštěvník si v Dolomitech najde něco zajímavého. Já jsem navštívil Dolomity několikrát a určitě mám v plánu se do Dolomit ještě podívat, proto jsem začal psát tohto průvodce, aby jsem Vám i sobě usnadnil plánovaní a rozhodován při rozhodování co musím v Dolomitech ještě navštívit.
Lago di Garda
Lago di Garda je největším jezerem v Itálii. Lago di Garda a jeho okolí je jedno z nejpopularnějších oblastí v Itálii, proč tomu je se dočtete dále. Jezero Lago di Garda je ledovcově tektonického původu. Jeho hladina má 370 km2, jezero je dlouhé 52km a nejšiřší místo má 17km, leží v nadmořské výšce 98 m.n.m, v nejhlubším místě má 346m. Kdyby jste chtěli Lago di Gardu objet autem, museli by jste najet 160 km. Co je na tomto jezeře ceněné je jeho klíma. I když je na severu vklíněno do horských masívů, tak má jižanské klíma. Může za to umístění jezera ze severu, východu a hlavně západu se totiž nad Lago di Gardem ční štíty hor, které chrání jezero před studenými větry. Kdežto na jihu je jezero otevřené a navazuje na pádskou nížinou. Takže k jezeru proudí teplý jižní vítr, díky tomu rostou kolem jezera středomořské rostliny. (olivovníky, citrusy, palmy) Hladinu Lago di Garda často vlní větry z hor, které přejí surfařům a jachtařům. Lago di Garda byla vyhledávana pro své klíma a krásné okolí již v době Říma.
Ferraty – Vie Ferrate (feráty)
Vie Ferrate jsou v překladu železné cesty, ale česky se jim neřekne jinak než feráty. Jde o zabespečené cesty po skalách. Většinou jde o ocelové lana, žebříky, lávky, tunely, zábradlí, které Vám umožní se dostat na skály i když nejste horolezec. V tom je krása ferat. V součastné době se o ferraty sará klub dobrovolníků Club Alpino Italiano http://www.cai.it/ . Ferraty původně vznikaly za války. Protože během první světové války vedla v Dolomitech fronta valčilo zde Rakousko-Uhersko a Itálie. Protože na této frontě byli vojáci, kteří velké hory viděli poprvé v životě a některé zákopy, bunkry byly ve velké nadmořské výšce, tak se k místum kde bylo třeba dopravovat zbraně, jídlo budovaly jištěné cesty. Ještě dnes můžete v Dolomitech narazit na věci z první světové války. Po vojácich stezky začaly využívat turisté.
Pro pohyb po ferratách potřebujete mít úvazek a jištění na ferraty což jsou dva popruhy s dvěma karabinami a důležitá je i helma.Ukázka setu. http://via-ferrata.heureka.cz/singing-rock-ferrata-packet/ Pokud vede lano, nebo skoby, tak využívate dvě karabiny tak, že jednu máte vždy připlou a druhou přepínate, pokud potřebujete přejít třeba úchyt ocelového lana. Nebo se přepnout mezi lany. Po laně potom táhnete obě karabiny. Co jsem zatím byl na ferátech, tak jsem nikdy neuklouzl, nespadl, takže jsem nikdy na sedáku nevisel, ale bez sedáku by jsem se na ferráty nevydával. Tak samo nikdy by jsem nešel bez helmy. Viděl jsem mnoho hrdinů bez helmy, ale taky jsem viděl padající kamínky, když někdo lezl nade mnou a nechtěně něco uvolnil. Nechtěl by jsem padajícím kamínkem dostat do hlavy. Dobrou výbavou jsou i rukavice a opalovací krém, protože v horách svítí sluníčko intenzivněji. A samozřejmě obuv a oblečení do hor a do skal.
Na ferraty se nevydávejte pokud trpíte závratí, bojíte se výšek. Nejste fyzicky zdatní. Nemusíte být horolezcem, ale nějakou fyzičku a odvahu je třeba mít. Na ferraty nechoďte v případě že očekávate bouřku. Pokud již na ferratech jste a uslyšíte bouřku i když je daleko, tak si z ferrat rychle pomáhejte, protože železo blesky přitahuje.
Barevné značení ferrat
nové
F – facile – snadné
MD – media difficoltà – středně obtížné
D – difficile – obtížné
MOD – molto difficile – velmi obtížné
ED – estrema difficoltà – extrémně obtížné
staré
modré – snadné
červené – středně náročné
černé – výhradně pro zkušené
Při plánování trasy neberte v potaz to že 4km člověk ujde za hodinu, nejlepší je řídit se průvodci, kteří píši na jak dlouho je vámi vybraná trasa.