Finsko
Finsko je parlamentní republikou, v jejímž čele stojí prezident. Jedna třetina země se nachází za polárním kruhem a počet ostrovů, které patří k této zemi, je ohromující, přes 98 000. Finsko je také známé pod názvem Suomi – země tisíců jezer a má to své opodstatnění. Na celém jeho území jich naleznete asi 190 000. Kromě jezer je zde také velké množství lesů, zabírající více než dvě třetiny území. Finsko je tedy jako stvořené pro milovníky krásné přírody.
Tato země je ze všech tří států, které spolu sdílejí skandinávský poloostrov, ta nejméně známá a navštěvovaná. Cestovní ruch se ve Finsku začal rozvíjet až s nástupem telekomunikací a internetu.
Finsko a Švédsko bývaly ve středověku jedním státem. Od 18. století bylo třikrát převzato Ruskem. Po ruské revoluci dosáhla země samostatnosti a od té doby si vybudovala moderní a konkurenceschopné hospodářství. Na trhu s telekomunikačními zařízeními zaujímá Finsko jedno z předních míst.
Do Finska se vydejte v letních měsících. V tu dobu tady totiž probíhá hlavní turistická sezóna, během které jsou otevřena všechna atraktivní a zajímavá místa. Konají se zde také nejrůznější festivaly. Před tím, než se do této krásné severské země vydáte, nemusíte si vyřizovat žádné nové doklady. Postačí vám platný cestovní pas, popřípadě občanský průkaz. Vízum pro cestu do Finska nepotřebujete. Pokud cestujete vlastním autem, potřebujete platný český řidičský průkaz, ten mezinárodní není vyžadován, technický průkaz, doklad o mezinárodním pojištění a vozidlo musí být označeno mezinárodní poznávací značkou CZ.
Do Finska se můžete vydat například z Pražského letiště, odkud každý den odlétá letadlo. Přímé lety jsou ale poměrně drahé, proto je lepší vybrat si spojení s mezipřistáním. Vlakem se do Finska dostanete jen s přestupy v Dánsku a Švédsku. Je to ale dlouhá a dost drahá varianta. Autobusovou dopravu využívají především cestovní kanceláře pro své organizované výlety. Vydat se na cestu můžete i vlastním autem. Počítejte ale s tím, že budete při cestování často využívat trajektovou přepravu.
Většina hotelů ve Finsku má moderní vzhled a většina z nich je vybavena saunou, bazénem a v některém případě i posilovnou. Další možnosti, kde se ubytovat, představují kempy, mládežnické ubytovny, penziony nebo farmy. Kvalitní, zdravá a rozmanitá je finská kuchyně. Často používanými surovinami jsou ryby, zvěřina, maso, mléko a brambory. Jejich jídlo ještě rádi doplňují o lesní plody, houby a další tradiční ingredience.
Nejvyhledávanějšími turistickými cíli jsou města Helsinky, Porvoo, Savonlinna, Turku. Dalším oblíbeným místem je území Laponska a jeho hlavní město Rovaniemi. Kromě měst láká Finsko především svou překrásnou krajinou a více než 30 národními parky.
Dovolená ve Finsku
Finsko je krajinou klidu a pohody, zemí ticha a pokoje. Jen hlavní město Helsinky a Turku jsou místy s větším turistickým ruchem. Od cesty do Finska se nenechte odradit počasím. Ve Finsku není taková zima, jak si mnozí myslí. Krajinu věčného ledu a sněhu naleznete jen na území Laponska.
Turisté přijíždějí do Finska především za krásnou a drsnou krajinou. Nachází se zde více jak 30 národních parků. Kromě přírody láká tato země tisíců jezer také na svá města. Až zde budete trávit svou dovolenou, navštívit hlavní město Helsinky nebo město Porvoo.
Na cestu se vydejte raději v letních měsících. Od června do srpna zde totiž probíhá hlavní turistická sezóna, kdy jsou otevřena všechna atraktivní místa. Nejrušněji bývá ve Finsku mezi koncem června a července, kdy mají místní děti prázdniny. Do Laponska se naopak vydejte později. Ideální dobou pro návštěvu je září. Na přelomu února a března je ten nejlepší čas pro sledování polární záře. Další období častých návštěv představuje čas Vánoc. Finové tyto svátky zvlášť milují. Není divu, vždyť je to země s „oficiálním“ domovem Santa Clause.
Pokud máte platný cestovní pas nebo občanský průkaz, můžete se do Finska vydat okamžitě. Vízum při cestě do Finska není potřeba. Díky tomu, že se Česká republika stala součástí schengenského prostoru, je možné hranice smluvních států překračovat bez hraniční kontroly. Ubytování nabízí celá řada různých ubytovacích zařízení. Hotely ve Finsku jsou většinou moderní budovy, které jsou kvalitně zařízené. Dá se zde také ubytovat v kempech, v mládežnických ubytovnách, na farmách nebo můžete v období, kdy jsou uzavřeny vysoké školy, využít koleje.
Finsko se řadí mezi nejbezpečnější země Evropy. Pozor si turisté musí dávat jen při návštěvě odlehlých míst. Při výletech do drsnějších částí země byste se sebou měli mít průvodce.
Ubytování a stravování ve Finsku
Stejně jako ostatní severské země, i Finsko se řadí mezi ty dražší. Pokud se ale na cestu připravíte včas a pečlivě, konečná cena, kterou za svou dovolenou zaplatíte, vás mile překvapí. V létě můžete využít sezónních slev a to jak v oblasti ubytování, tak v restauracích. Nesmíte ale zapomenout, že se ceny v hlavním městě pohybují výš, než v ostatních oblastech. Hlavně se to projeví v ubytování.
Ubytovat se ve Finsku můžete jak v dražších ubytovacích zařízeních, kam patří moderní hotely, tak v levnějších ubytovacích variantách, jako jsou mládežnické ubytovny nebo třeba kempy. Hotely bývají ve Finsku rozděleny do tří kategorií podle vybavení hotelu a poskytovaných služeb. Využít můžete také „letní hotely“, což jsou vlastně studentské koleje, které jsou turistům v době, kdy jsou vysoké školy uzavřeny, plně k dispozici. Do několika kategorií jsou rozděleny také kempy, kterých po celém Finsku naleznete kolem 350. Ceny se odvíjejí podle toho, jestli máte osobní auto, obytný vůz, karavan nebo stan. S nižším komfortem se musíte smířit, pokud se rozhodnete ubytovat v mládežnických ubytovnách. Další možností je využít penziony nebo farmy.
K finské kuchyni patří neodmyslitelně polévky, nejoblíbenější jsou hrachová, masová, a především rybí polévky. Ryby jsou zde obecně velmi oblíbené. Specialitou je například marinovaný sleď silli, podávaný ve sklenicích s nejrůznějšími omáčkami. V Laponsku je pak oblíbené opečené sobí maso na brusinkách. Ze zákusků mají Finové nejraději pullu, která má tvar copu, je ochucená kardamomem, skořicí a posypaná cukrem. Nejlevněji se najíte v samoobslužných restauracích, kterým se říká Baarl nebo Kahulla
Nejoblíbenějším finským nápojem je káva. Díky její oblibě je Finsko mezi prvními největšími konzumentykávy na světě. Je zde ale omezený prodej alkoholických nápojů. Známým alkoholickým nápojem je finská vodka.
Helsinky
Hlavním městem Finska jsou Helsinky. Turisty toto město přitahuje především krásnou přírodní scenerií a architektonickými památkami. Je to největší přístav a zároveň průmyslové centrum Finska. V roce 2000 byly Helsinky označeny Městem kultury.
Toto významné město bylo založeno teprve roku 1550. Mezi léty 1809 až 1917 připadla celá země Rusku a z Helsinek se tak stalo sídelní město ruského velkovévody. Hlavním městem se staly až po odtržení Finska od Ruska.
V samém centru města se nachází náměstí Senaatintori, postavené v empírovém stylu a obklopené významnými budovami. Nachází se zde například Vládní palác, Helsinská univerzita nebo Univerzitní knihovna. Tato knihovna se může pochlubit nejkompletnější sbírkou ruské literatury mimo ruské území. Dominantou tohoto náměstí je ale katedrála Tuomiokirkko. Je obklopena korintskými sloupy a zakončena bílou kupolí, jen její interiér je poněkud strohý.
Za náměstím se nachází ruská pravoslavná Uspenská katedrála, která se svým vzhledem od ostatních budov výrazně odlišuje. K nejzajímavějším muzeím, které se nacházejí v Helsinkách, patří Muzeum zpravodajství, Muzeum mateřské školy nebo Muzeum současného umění Kiasma.
Dřevěný kostel Vanha Kirkko je nejstarším kostelem v Helsinkách. Za návštěvu jistě stojí i sídlo současné finské prezidentky, prezidentský palác. Helsinská radnice se nachází na náměstí Kauppatori, které je plné stánků, u kterých si návštěvnici pochutnávají na netradičních pochoutkách, jako je sobí maso nebo různé rybí pokrmy. Také zde naleznete starobylé dřevěné vily a unikátní cihelné domy. Uličky jsou zde dost široké a jsou obklopeny nejrůznější zelení, stromy a keři. Můžete se také vydat lodí na blízký ostrov Suomenlinna, na kterém se nachází pevnost, která je zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Památky a zajímavosti Finska
Ve Finsku je toho k vidění samozřejmě daleko víc, než jen hlavní město Helsinky. Nachází se zde mnoho významných památek, které stojí za pozornost, a proto si je při své dovolené rozhodně nenechte ujít.
Například Stará Rauma, příklad starého nordického města, které se stavělo kolem františkánského kláštera, jehož kostel je ve městě stále k vidění. Ve středním Finsku se pak nachází kostel Petäjävesi, luteránský venkovský kostel. Dřevěný mlýn, který najdeme ve městě Verle, je jedním z posledních dochovaných na světě. Společně s mlýnem zde najdeme i výrobnu papíru a prken. Ojedinělým příkladem vojenské architektury je pevnost Suomenlinna v provincii Uusimaa.
V obci Saonlinna se nachází ostrovní hrad Olavinlinna, Olafův hrad, který patří mezi nejkrásnější finské hrady a rozkládá se na osmi ostrovech. Zavítat sem můžete na Savolinnský operní festival, který se zde každoročně koná v letním období. Druhým nejrušnějším městem ve Finsku je Turku. Je to nejstarší město nacházející se v této zemi a původně to bylo dokonce hlavní město. Sídlí zde tři univerzity, několik muzeí a koná se zde mnoho kulturních a společenských akcí.
V hlavním městě Helsinkách se nachází celá řada historických, kulturních a architektonických památek. Značný je v každé této oblasti ruský vliv. Na senátním náměstí, které je postaveno v empírovém stylu, se nachází Vládní palác, Helsinská univerzita nebo Univerzitní knihovna. Náměstí vévodí katedrála Tuomiokirko. V Helsinkách nezapomeňte navštívit Ateneum, místní muzeum, ve kterém je k vidění sbírka finského umění.
Jako brána do Laponska je někdy bráno jeho hlavní město, Rovaniemi, kde můžete navštívit Laponské lovecké muzeum nebo Muzeum nerostů a ptactva. V Laponsku se nachází tři velkolepé národní parky, které jsou domovem pro přibližně 300 000 sobů. Dále se zde nachází muzeum Sámů nebo originální vesnička Santa Clause.